Pięć lat na Giełdzie

 Dokładnie 30 czerwca 2008 roku Azoty Tarnów zadebiutowały na polskim rynku kapitałowym wchodząc na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Od tego czasu minęło pięć lat , a Spółka przeszła imponujące przeobrażenia.

 

30 czerwca 2008 roku Azoty Tarnów zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 1 lipca 2013 roku uroczystość jubileuszu pięciolecia debiutu uświetnili w Tarnowie: minister Włodzimierz Karpiński, wojewoda Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, prezydent Tarnowa Ryszarda Ścigała oraz przedstawiciele władz i rady nadzorczej, kadry kierowniczej i byłych prezesów Spółki.

W ciągu minionych pięciu lat tarnowska firma stała się ośrodkiem konsolidacji polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego i zbudowała drugą co do wielkości grupę nawozową w Europie – Grupę Azoty. - Kilka lat temu byliśmy najmniejszą Spółką w sektorze Wielkiej Syntezy Chemicznej,a poprawę swojej konkurencyjności rynkowej upatrywaliśmy w wejściu w większą skonsolidowaną strukturę. Nasza determinacja oraz trudna sytuacja rynkowa w 2008 roku paradoksalnie pomogły nam przejąć wiodącą rolę w konsolidowaniu branży, kolejno wcielając w strukturę Grupy Kędzierzyn-Koźle, Police a ostatnio Puławy. O tym, że była to słuszna strategia świadczy fakt, że w ciągu tych pięciu lat wartość spółek wchodzących w skład Grupy podwoiła się – mówił podczas jubileuszowego spotkania wiceprezes Witold Szczypiński.

Podczas uroczystości z rąk Andrzeja Jacaszka, wydawcy Harvard Business Review Polska, prezes Paweł Jarczewski odebrał honorowe wyróżnienie dla Grupy Azoty, za wybitny rozwój i wkład w polską gospodarkę przyznaną przez Harvard Business Review Polska.

W podsumowaniu prezes Jarczewski nakreślił wizję dalszego rozwoju Grupy Azoty. - Będziemy obecnie budować naszą wygrywającą strategię konkurencyjną. Jesteśmy zdeterminowani, aby po powiększeniu Grupy prowadzić ją teraz do wzrostu jakościowego poprzez rozwój organiczny, optymalizację kosztów, realizację synergii i rezerwy proste. Musimy przewidywać tendencje rynkowe, wiedzieć czego chcą nasi klienci, zmieniać się dla nich i wyprzedzać w tym konkurencję. Rozpoczynamy tym samym budowę Polskiego Narodowego Czempiona Chemicznego.

Spotkanie zakończył Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński. - Historia polskiej chemii jednoznacznie pokazuje, że można przezwyciężyć kryzysy i osiągnąć sukces jaki dziś świętujemy. Chciałbym z tego miejsca podziękować za zdecydowanie, zaangażowanie i mądrość w podejmowaniu decyzji menedżerom oraz ludziom, którzy doprowadzili do takiego wzrostu kapitału polskiej chemii. W tym procesie mądrość decyzji politycznych polegała na tym aby oprzeć ją o twarde warunki biznesu.

01.07.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |