W czwartek, 8 sierpnia w Urzędzie Gminy Tarnów odbyła się prezentacja książkowej monografii Tarnowca „Tarnowiec wczoraj, dziś i jutro…” W spotkaniu, obok przedstawicieli gminnego samorządu uczestniczyli autorzy poszczególnych części monografii.
Nakładem gminy Tarnów ukazała się monografia „Tarnowiec wczoraj, dziś i jutro...”. Książka jest efektem kilkuletniej pracy autorów – w większości mieszkańców Tarnowca. Postawili oni przed sobą zadanie opisania wszystkich sfer życia miejscowości od czasów prehistorycznych po współczesne, a nawet przedstawili koncepcję przyszłości Tarnowca. Materiały zebrał i opracował Ryszard Lis.
Monografia, której powstanie zainicjował Mieczysław Srebro, została podzielona na trzy części. W pierwszej, zatytułowanej „Tarnowiec wczoraj” zaprezentowano przeszłość miejscowości od czasów prehistorycznych, historię miejscowości, parafii, sylwetki kapłanów pracujących w Tarnowcu, dzieje tarnowieckiego cmentarza, ochronki, szkół, historię Państwowego Ośrodka Maszynowego, gromady, biblioteki i klubu sportowego. Autorami poszczególnych rozdziałów tej części byli Jerzy Okoński i Andrzej Szpunar, Mateusz Okoński, ks. Stanisław Skowron, Magdalena Dudek, Agnieszka Woźniak, Kinga Nowak, Maria Ostrowska, Elżbieta Chrząszcz, Ryszard Lis, Jolanta Wajdowicz i Wojciech Wojtarowicz.
W części drugiej „Tarnowiec dziś” opisana została współczesność miejscowości Autorzy tej części – Mieczysław Srebro, Ryszard Lis, Kinga Nowak, Anna Chmura, Małgorzata Pamuła, Lucyna Onak, Jan Nowak, Elżbieta Chrząszcz i Magdalena Dudek – prezentują rozwój gospodarczy i komunalny Tarnowca, funkcjonowanie przedszkola i zespołu szkół, radnych i sołtysów oraz znajdujące się na terenie miejscowości kapliczki i figury.
Ostatnia część, „Tarnowiec jutro”, zawiera wizję Tarnowca w przyszłości. Nie są to jednak futurystyczne wizje z pogranicza fantastyki, ale konkretne projekty oparte na przyjętym przez Radę Gminy Tarnów „Planie odnowy miejscowości Tarnowiec na lata 2010-2016”. Kierunki rozwoju miejscowości prezentują Mieczysław Srebro, Jan Nowak oraz wójt Grzegorz Kozioł.
Całość jest bogato ilustrowana archiwalnymi i współczesnymi fotografiami. Niektóre z nich były już zgromadzone i publikowane w ramach realizowanego przez miejscowy Zespół Szkół Publicznych projektu „Dyskretny urok starej fotografii”, część z nich – to dotychczas niepublikowane fotografie z domowych archiwów. Całość zamyka bibliografia publikacji, z których korzystali autorzy, zredagowana przez Adama Rybę. - W trakcie powstawania monografii grono jej autorów opuścił tragicznie zmarły Jerzy Okoński, ceniony archeolog, społecznik, w przeszłości radny gminy Tarnów, znany z ciętego języka komentator życia społecznego. Rozpoczętą przez niego pracę nad tekstem do monografii zgodził się dokończyć dyrektor tarnowskiego muzeum Andrzej Szpunar, któremu należą się słowa podziękowania – mówi redaktor monografii Piotr Pawlina.
Publikacja dofinansowana została w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.