Od października Łukasz Maciejewski, tarnowski dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny będzie stałym wykładowcą legendarnej Szkoły Filmowej imienia Leona Schillera w Łodzi. Tarnowian będzie prowadził zajęcia ze studentami Wydziału Aktorskiego.
Łukasza Maciejewskiego, związanego „od zawsze” z Tarnowem krytyka filmowego i teatralnego, czekają duże zmiany w życiu zawodowym. Od października tarnowian będzie stałym wykładowcą legendarnej Szkoły Filmowej imienia Leona Schillera w Łodzi,
której absolwentami są m.in. Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Krzysztof Zanussi. Łukasz Maciejewski będzie prowadził zajęcia na trzecim roku Wydziału Aktorskiego .
- Ta propozycja to spełnienie moich marzeń - podkreśla krytyk. - Będę chciał wprowadzać młodych aktorów do świata kina, opisywać odrębność rzeczywistości filmowej i teatralnej, wspólnie czytać scenariusze, chodzić do galerii, dyskutować o współczesnej plastyce, muzyce i literaturze.
Również począwszy od października w stołecznym Collegium Civitas w Warszawie, Maciejewski będzie prowadził zajęcia w nowo powstałej „Szkole Kina”, której dyrektorami są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, a doradcą merytorycznym Jacek Żakowski. Łukasz będzie wprowadzał przyszłych krytyków filmowych, a także animatorów kultury, szefów festiwali i nauczycieli, w tajniki dziennikarstwa.
Tarnowski krytyk obecny będzie także w Małopolsce. Poza Centrum Sztuki Mościce, gdzie jest doradcą programowym kina Millennium, stałą współpracę tarnowskiemu dziennikarzowi zaproponował krakowski „Małopolski Ogród Sztuki”, gdzie w ramach cyklu „Nowy Kanon. Rewizje” zaprezentuje zapomniane arcydzieła polskiego kina.
Łukasz Maciejewski coraz śmielej poczyna sobie również poza Polską. Na ostatnim festiwalu w Karlovych Varach został wybrany przez organizatorów imprezy do grona „Critic Star” na bieżąco oceniających filmy konkursowe, natomiast w lipcu już po raz trzeci z rzędu był kuratorem filmowym festiwalu „Dalla Polonia” w ramach „Isola Del Cinema” w Rzymie. Ukoronowaniem dotychczasowych sukcesów jest zaproszenie Maciejewskiego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu jako jurora „Fipresci”, organizacji zrzeszającej najważniejszych krytyków filmowych na świecie.
Tymczasem na rynku ukazały się dwie kolejne prace zbiorowe z tekstami Łukasza Maciejewskiego - tom „Polskie piśmiennictwo filmowe”, oraz „Konrad Eberherdt” - monografia jednego z najwybitniejszych polskich krytyków.