Tarnowskie Zakłady Mechaniczne, wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego, na największych targach branżowych w Kielcach promować będę głównie wyroby, które przeszły już komplet badań i są przygotowane do uruchomienia produkcji seryjnej. Dotyczy to między innymi ręcznego granatnika powtarzalnego RGP-40 oraz karabinu wyborowego 8,6 mm.
Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach pokażą między innymi: zmodernizowany karabin 7,62 UKM 2000, prezentowany pod roboczą nazwą 2013 oraz uzbrojenie dla śmigłowców i platform latających, aprzede wszystkim ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 oraz karabin wyborowy 8,6 mm.
Granatnik rewolwerowy został zaprojektowany w wyniku współpracy tarnowskich konstruktorów z ekspertami z WAT. Na potrzebę wprowadzania podobnego sprzętu do wyposażenia armii zwracali uwagę żołnierze, którzy brali udział na misjach w Iraku. Tam podobne granatniki wykorzystywało wojsko amerykańskie. W Tarnowie opracowano rozwiązania konstrukcyjne broni, która prostotą, niezawodnością i funkcjonalnością zastępuje wiele środków ogniowych. Dla zapewnienia lekkości i bezawaryjności, prócz stopów aluminium wykorzystano komponenty tytanu. Przy niewielkiej masie i rozmiarach granatnik jest obsługiwany i przenoszony przez pojedynczego żołnierza, a w razie potrzeby zapewnia solidne wsparcie ogniowe. Sprzęt ten, oprócz wojska, wykorzystywać mogą także policjanci, pogranicznicy oraz służba więzienna, a nawet firmy ochroniarskie.
Zakłady Mechaniczne Tarnów jako wiodący producent wojskowej broni precyzyjnej są przygotowane do decyzji o uruchomieniu produkcji seryjnej karabinu wyborowego kalibru 8,6 mm. Dotychczas przedsiębiorstwo zaopatrywało armię w karabin wyborowy Bor 7,62 mm oraz w przeciwsprzętowy Tor 12,7 mm. Prace przy wzmocnionej odmianie Bora, do której wprowadzono poprawki wynikające z uwag wojskowych użytkowników, trwały od kilku lat. Nowa broń wyborowa służy do strzelania na dystansach sięgających nawet 1500 m. Karabin zapewnia celne trafienia na dużych odległościach, na mniejszych cel może się znajdować nawet za lekką przesłoną np. za szybą czy cienkimi drzwiami. – Jest to skutecznie uzupełnienie dotychczasowych możliwości broni precyzyjnej, które pozwoli strzelcowi wybierać właściwy środek do postawionych przed nim zadań - podsumowuje dyrektor handlowy ZM Tarnów Tomasz Berezowski.
Kieleckie targi rozpoczynają się 2 i potrwają do 5 września. Po raz pierwszy mają być miejscem spotkania i dyskusji szefów największych firm branży obronnej z Polski, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. To właśnie Polski Holding Obronny podczas MSPO będzie gospodarzem szczytu przedstawicieli przemysłów obronnych z tzw. Trójkąta Weimarskiego oraz Grupy Wyszehradzkiej.