Nagroda dla tarnowskiej spółki

 Granatnik rewolwerowy RGP-40 z Zakładów Mechanicznych Tarnów otrzymał  „Defendera” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. O wyróżnieniu zdecydowała komisja, składająca się między innymi z przedstawicieli kadry kierowniczej logistyki wojska polskiego.

 

Granatnik rewolwerowy RGP-40 z Zakładów Mechanicznych Tarnów otrzymał  „Defendera” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nagroda przyznawana jest dla produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technologicznej oraz walorami eksploatacyjnymi i korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.

Koncepcja opracowania granatnika rodzimej konstrukcji wynikała z potrzeb żołnierzy. Zwracali oni uwagę, że siły zbrojne potrzebują lekkiej, szybkostrzelnej broni wsparcia. Skuteczność wielostrzałowych konstrukcji tego typu polskie wojsko doceniło w Iraku.

RGP-40 ma być wykorzystywany głównie do prowadzenie ognia na dystansie do 400 metrów, jednak konstrukcja broni umożliwia wykorzystanie nabojów  o dwukrotnie większym zasięgu. Dlatego granatnik staje szczególnie przydatny w terenie zabudowanym, gdzie istotna jest precyzja ognia.

Jedną z najmocniejszych stron granatnika jest możliwość stosowania różnej amunicji kalibru 40mm. Obecnie jest ona dostępna w 28 rodzajach. Można strzelać pociskami z gazem łzawiącym czy np. z siatką umożliwiającą obezwładnienie uczestników zamieszek. Jest też amunicja hukowa i uderzeniowa, umożliwiająca np. otwieranie drzwi na odległość. Granatniki mogą być zatem wykorzystywane np. przez siły policyjne do akcji kontroli rozruchów lub przy operacjach antyterrorystycznych.

W Zakładach Mechanicznych Tarnów, należących do Polskiego Holdingu Obronnego, przygotowano dokumentację dla produkcji seryjnej granatników. Niewykluczone, że  - po przeprowadzeniu prób polowych - bronią tego typu będą zainteresowane wojska lądowe.

05.09.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |