„Kwartet” zmienia Przedgórze

 Odnowią zabytki, zbudują place zabaw, zorganizują warsztaty, wydadzą publikacje. W ramach programu Leader, Lokalna Grupa Działania „Kwartet na Przedgórzu” wybrała do finansowania 34 projekty. Beneficjenci na ich realizację otrzymają ponad dwa miliony złotych.

 

45 wniosków o dofinansowanie w ramach programu Leader wpłynęło do Lokalnej Grupy Działania „Kwartet na Przedgórzu”. Najwięcej dotyczyło tzw. małych projektów – 38, na „Odnowę i rozwój wsi” wpłynęło sześć oraz jeden na operację w ramach „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw”. Ostatecznie wybrano do refundacji 34 wnioski.

- Najwięcej środków, bo ponad 1,1 mln zł otrzymają beneficjenci realizujący pięć wybranych operacji w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” – mówi Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu”, które swoim działaniem obejmuje obszar czterech gmin: Borzęcina, Brzeska, Dębna i Radłowa. - Dzięki unijnym pieniądzom do końca przyszłego roku zostaną zmodernizowane kompleksy sportowe przy szkołach w Łękach, Szczepanowie i Woli Radłowskiej. W centrum Radłowa zostanie odtworzony historyczny mur, a w Sufczynie powstanie chodnik oraz będzie odnowiona zabytkowa figura. W Radłowie też jedno z działających tam stowarzyszeń wyremontuje świetlicę i zorganizuje w niej z pełnym wyposażeniem studio nagrań.

To tylko część projektów o charakterze inwestycyjnym. Kilka innych, realizowanych za mniejsze kwoty, prowadzonych będzie w ramach tzw. małych projektów i dzięki nim m.in. w miejscowościach Okocim, Perła, Biskupice Radłowskie czy Wał-Ruda zostaną zbudowane place zabaw dla dzieci. Natomiast przy kościele parafialnym w Dębnie zaplanowano wybudowanie parkingu, a w Woli Dębińskiej powstanie scena, którą będzie można wykorzystywać przy okazji imprez plenerowych.

Cztery wnioski, które także wybrano do finansowania, związane są z renowacją obiektów zabytkowych. - W szczepanowskim sanktuarium dzięki pieniądzom z Leadera możliwe będzie przeprowadzenie konserwacji ołtarza Narodzenia św. Stanisława – mówi Marian Kurek, Sekretarz Gminy Dębno i zarazem członek zarządu Stowarzyszenia.

W ramach małych projektów beneficjenci zorganizują warsztaty i zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców, a także cykl zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. Np. w Borzęcinie i Brzesku ćwiczyć będą przyszli mistrzowie MMA. Ponadto zasób wydawnictw lokalnych powiększy się o folder opisujący szlak rękodzielników Przedgórza, powstanie też album o ptakach zamieszkujących okolice Borzęcina.

- Tematyka i zakres projektów jest bardzo szeroki, aczkolwiek wszystkie realizowane operacje muszą być zgodne z Lokalną Strategią Rozwoju i lokalnymi kryteriami – wyjaśnia prezes Kania. – Wliczając ostatnie nabory, od 2009 roku wybraliśmy do finansowania w naszej LGD blisko 200 projektów, na kwotę prawie 10 mln złotych.

W perspektywie finansowej 2007-2013 zakończone w lipcu nabory były w „Kwartecie” ostatnimi na tak duże środki. Nie wyklucza się jednak, że z oszczędności powstałych z niewykorzystanych w pełni limitów zostanie ogłoszony jeszcze nabór na początku przyszłego roku. Ale przed Stowarzyszeniem z Warysia kolejne poważne wyzwanie.

Jako jedna z sześciu małopolskich lokalnych grup działania, zostaliśmy wybrani do realizacji dodatkowych zadań, pozyskując na nie blisko cztery miliony złotych -  dodaje prezes Stowarzyszenia. – Dlatego na przełomie października i listopada będziemy ogłaszać nabór, by podzielić przyznane środki. Będzie to nabór tematyczny, a realizowane operacje mają na celu stworzenie na obszarze Przedgórza historycznego szlaku i innowacyjnego oznakowania oraz stworzenie unikatowego systemu edukacyjnego. Warto już teraz zainteresować się warunkami konkursu i po szczegółowe informacje zaglądnąć na naszą stronę internetową - zachęca Piotr Kania.

 

06.09.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |