Według wierzeń Chińczyków – przynoszą szczęście, Słowianie utożsamiali je z zarazą i diabłami, wszyscy natomiast wykorzystywali do robienia mikstur na wszelkie dolegliwości. Dzisiaj nietoperze są na krawędzi zagłady, a największym ich wrogiem okazał się człowiek. O tych wciąż tajemniczych zwierzętach więcej będzie można dowiedzieć się podczas Nocy Nietoperzowej w Ciężkowicach.
Ich łacińską nazwę – Chiroptera tłumaczy się jako „rękoskrzydłe” i są jedynymi ssakami zdolnymi do aktywnego lotu. Nie męczą się, wisząc głową w dół, bo jest to ich naturalna pozycja. Wciąż wzbudzają strach i obawy oparte na ludowych przesądach. Wiele osób do dzisiaj wierzy, że przynoszą nieszczęście i wplątują się we włosy. Tymczasem sympatyczne nietoperze są na krawędzi wyginięcia, a największym dla nich zagrożeniem jest człowiek.
Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice oraz Koło Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapraszają 14 września na Noc Nietoperzową połączoną z III Warsztatami Chiropterologicznymi .
Od godziny 10.00 w sali konferencyjnej w ciężkowickim Muzeum Przyrodniczym posłuchać będzie można interesujących prelekcji związanych z tymi wciąż tajemniczymi zwierzętami - „Chiropterofauna Pogórza Ciężkowickiego” którą wygłosi Agata Rozik z Instytutu Nauk o Środowisku UJ oraz „Zjawisko rojenia u nietoperzy”, prelekcję przygotowaną przez Joannę Kohyt z Uniwersytetu Śląskiego. Natomiast o godzinie 20.00, w porze aktywności nietoperzy, na Polanie Harcerskiej Rezerwatu „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach rozpoczną się odłowy i nasłuchy. Jest to jedyna okazja, aby posłuchać dźwięków wydawanych przez nietoperze, a niesłyszalnych dla ludzi. Do rejestracji i wzmacniania dźwięków służą specjalne urządzenia i dzięki temu możliwe staje się rozpoznanie gatunku, który dane dźwięki wysłał. Jak twierdzą znawcy, nagrane i spowolnione odgłosy potwierdzają stare przysłowie – Gdyby gacek śpiewać umiał to by i słowika zdumiał.
Wszelkich informacji na temat „nietoperzowej” imprezy można zasięgnąć pod nr tel.: 14 651 00 38.