Nie ma niebezpieczeństwa, że wciągu najbliższych tygodni Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zostanie zwrócony prywatnym właścicielom. Prawdopodobne jest natomiast, że samorząd powiatu odkupi teren zespołu pałacowo – parkowego. Wcześniej jednak niezbędna jest wycena majątku.
W tarnowskim starostwie odbyło się spotkanie ze spadkobierczyniami zespołu parkowo - pałacowego w Zbylitowskiej Górze, na terenie którego znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Spadkobierczynie – Anna Branny i Teresa Ślęzak - wyraziły zadowolenie ze stanu, w jakim utrzymywana jest posiadłość. Zapewniały, że ich intencją nie jest rozwiązanie ośrodka. Wręcz przeciwnie – chcą, aby nadal prowadzona była tam hipoterapia i praca z niepełnosprawnymi.
Możliwe jest odkupienie nieruchomości przez powiat tarnowski. Najpierw jednak sąd musi zmienić właściciela w księgach wieczystych. - Zrobione zostaną dwie niezależne wyceny i będziemy rozmawiać – twierdzi starosta Roman Łucarz. – Poinformowałem, że wyasygnowanie całej kwoty w jednym roku raczej będzie trudne. W grę wchodzić będzie prawdopodobnie rozłożenie płatności na raty. Moje słowa przyjęte zostały ze zrozumieniem.
Samorząd powiatu swoje inwestycje w ośrodek oszacował na przeszło trzy miliony złotych. Kwotę tę będzie chciał odliczyć od ogólnej wartości przeszło 3,5 hektarowego zespołu parkowo-pałacowego, jeśli będzie go odkupywał. Ponadto składany jest teraz wniosek do programu norweskiego na termomodernizację obiektu w Zbylitowskiej Górze. Jest to kwota miliona złotych, a dofinansowanie może wynieść 85 procent wartości inwestycji.
Żądanie wydania nieruchomości do 30 listopada bieżącego roku, które pojawiło się w niedawnym piśmie spadkobierczyń, zostało wycofane.
Przypomnijmy, że niedawno do Starostwa Powiatowego w Tarnowie dotarła decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianie właściciela nieruchomości w Zbylitowskiej Górze, na terenie której starostwo prowadzi jeden z najlepszych w Polsce ośrodków hipoterapii, a także szkołę podstawową, gimnazjum i ośrodek przysposabiający do pracy dla młodzieży upośledzonej. Decyzja związana jest ze zwracaniem prawowitym właścicielom majątków zabranych po II wojnie światowej przez komunistyczne państwo.