Dobiegły końca prace tarnowskich archeologów w Pasiece Otfinowskiej. Był to już drugi pobyt archeologów w tym miejscu, a wszystkie przedmioty wydobyte w trakcie wykopalisk będzie można wkrótce oglądać na nowo otwartej wystawie w budynku muzeum przy Rynku 3 w Tarnowie.
W trakcie badań powierzchniowych prowadzonych w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski w Pasiece Otfinowskiej odkrytych zostało kilka wyraźnie rysujących się obiektów z materiałem zabytkowym.
Według informacji uzyskanych wówczas od okolicznych mieszkańców, na terenie stanowiska w trakcie wydobywania piasku znajdowano „czarne plamy jakby po ogniskach, z kawałkami garnków w środku”. Było to w roku 1989, a ponieważ dalsze wydobywanie piasku zagrażało stanowisku natychmiast rozpoczęto badania ratownicze. Badania trwały do roku 1991, a w ich trakcie odkryto ślady po chatach, paleniskach i piwniczkach, a także ślady produkcji hutniczej – pierwsze i najwcześniejsze odkryte w Dolinie Dunajca związane prawdopodobnie z ludnością celtycką.Wydobyty materiał pozwala datować istnienie osady na I wiek p.n.e. Największą sensacją tamtych wykopalisk było odkrycie uchwytu lusterka. Uchwyt wykonany został z brązu i mimo uszkodzeń jest bardzo efektownym okazem przybierającym w środkowej partii kształt ażurowej pętli. Niestety nie zachowało się samo zwierciadło, wykonywane wtedy zwykle z brązowej, kolistej blachy. Ten luksusowy przedmiot powstał prawdopodobnie na terenie prowincji rzymskiej i jest dowodem na kontakty handlowe łączące nasze tereny z Cesarstwem Rzymskim.
W 2013 roku tarnowscy archeolodzy dzięki dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków powrócili do Pasieki Otfinowskiej. Kolejne wykopaliska doprowadziły do odkrycia śladów po obszernym budynku, którego część stanowiło palenisko gdzie wypalano wapień. Tym samym potwierdzony został hutniczy charakter odkrytej osady. Jednocześnie odsłonięto zagadkowe rozległe zagłębienie, które może być rowem otaczającym osadę. Ślady wskazują także, że kres działalności człowieka w tym miejscu położył ogień. Wszystkie znajdujące się tu budowle zostały spalone, nie wiadomo tylko czy był to wypadek – co w hutniczej osadzie mogło się zdarzyć – czy też najazd sąsiadów na bogatych hutników.
Przedmioty wydobyte w trakcie wykopalisk prowadzonych w Pasiece Otfinowskiej w latach 1989 – 1991 są pokazywane na nowo otwartej wystawie w budynku muzeum przy Rynku 3. Zabytki pochodzące z tegorocznych badań, po opracowaniu i przygotowaniu, także dołączą do tamtych eksponatów.