Młodzież z Zespołu Szkół w Borzęcinie wzięła udział w XIII Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Oprócz uczestnictwa w modlitwie, młodzież zwiedziła także jeden z zabytków techniki województwa Śląskiego - Muzeum Produkcji Zapałek.
16 października 1998 roku, w dwudziestą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II w Publicznej Szkole Podstawowej nr 41 w Radomiu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. Wydarzenie to zainspirowało jednego z rodziców do odszukania w Polsce szkół, których patronem jest Ojciec Święty. Poprzez kurie diecezjalne i kuratoria oświaty rozpoczął się niełatwy etap poszukiwania szkół noszących imię Jana Pawła II. Już 20 listopada 1998 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 41 w Radomiu odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół, których patronem jest papież Jan Paweł II. Od tego czasu co roku przedstawiciele szkół odbywają pielgrzymkę do Częstochowy, aby na Jasnej Górze uczestniczyć we wspólnej modlitwie. - Szkoły imienia Jana Pawła II w szczególny sposób przyjmują przesłanie swego Patrona i podejmują trudne zadanie realizowania Jego wskazań. Na tej drodze jest nam bardzo potrzebna Najświętsza Maryja Panna. Dlatego, kontynuując piękną tradycję, pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby modlić się o potrzebne łaski do realizowania wskazań naszego Patrona – napisał w liście skierowanym do pielgrzymów biskup radomski, duszpasterz Rodziny.
W tym roku w pielgrzymce, obok 20 tysięcy przedstawicieli szkół im. Jana Pawła II z całej Polski, wzięła udział także młodzież z Zespołu Szkół w Borzęcinie. Pielgrzymi najpierw udali się przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a następnie uczestniczyli we mszy świętej. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali pamiątkowe krzyżyki, przypinki, śpiewniki i obrazki.
Po modlitwie młodzież zwiedziła Muzeum Produkcji Zapałek znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to jedyne czynne muzeum w Europie i najstarsza fabryka zapałek w Polsce. Wieli uczniów na pamiątkę pobytu w muzeum zakupiło nietypowe zapałki w niecodziennych pudełeczkach.