„Świadomy praw i obowiązków... przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe." - takie przyrzeczenie 50 lat temu złożyło 25 par z gminy Borzęcin, które przetrwały próbę czasu i teraz świętowały Złote Gody. Przygotowany przez rodziny i samorząd gminny jubileusz, obchodzony był niemal tak uroczyście, jak wtedy, kiedy jego bohaterowie po raz pierwszy wypowiedzieli sakramentalne „tak”.
To było jak wczoraj. Pamiętamy wszystko, chociaż minęło już 50 lat… - tak w niedzielne popołudnie, 17 listopada, w Domu Ludowym w Borzęcinie mówili zgodnie jubilaci obchodzący piękną, pięćdziesiątą rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Niezwykłe święto obchodzili wspólnie ze swoimi rodzinami, zaproszonymi gośćmi i władzami samorządowymi gminy Borzęcin.
Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w sali Domu Ludowego w Borzęcinie, a w wygłoszonej homilii proboszcz ks. Czesław Paszyński zwracając się do jubilatów mówił m.in. - Z wielkim uznaniem patrzę na Was i na Wasze życie. Pewnie nie zawsze było ono sielanką usłaną różami. Nie raz musieliście podejmować swój krzyż i pokonywać przeciwności. Ale to właśnie one umacniają wspólnotę małżeńską. Teraz macie satysfakcję, że wytrwaliście i przezwyciężyliście wszystkie trudności i to w świecie, w którym małżeństwo jest spychane na margines. (…) W życiu trzeba mieć odniesienie do wartości. To prowadzi do jedynego słusznego celu i spełnienia. Dziękuję, że Wy tego nie zatraciliście.
Po mszy świętej uczniowie Zespołu Szkół w Borzęcinie zaprezentowali część artystyczną, a następnie głos zabrał Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin. - Przyrzeczenie składaliście Państwo z ufnością, że będziecie dzielić dobre i złe chwile, wspomagać się wzajemnie i cieszyć wspólną radością. Mimo różnych przeciwności obietnicy dotrzymaliście. Pół wieku wspólnego życia to czas obfitujący w piękne i szczęśliwe chwile, ale i nie pozbawiony trosk i problemów. Wszystkie te przeżycia - radości i smutki, troski i obowiązki - związały Was jeszcze bardziej. Daliście z siebie wiele rodzinie i społeczeństwu. Pokazywaliście własnym przykładem jak żyć, jak odróżnić dobro od zła, kształtowaliście charakter, sumienie, patriotyzm swoich dorosłych już dzisiaj dzieci, wychowując je na dobrych obywateli. Stanowicie Państwo przykład dobrych rodzin –mówił wójt.
Podczas uroczystości jubilaci odznaczeni zostali przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Ceremonii odznaczenia dokonał wójt Kwaśniak w asyście przewodniczącego Rady Gminy, Czesława Małka. Zastępca wójta, Tadeusz Żurek oraz kierownik USC, Władysława Kogut wręczyli jubilatom pamiątkowe dyplomy. Obchodzący Złote Gody małżonkowie otrzymali również okolicznościowe prezenty od samorządu gminy, pamiątkowe puchary oraz kwiaty. – Życzę długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu i w miłości najbliższych oraz wytrwałości na dalszej drodze życia małżeńskiego. Niech Wam Bóg błogosławi w szczęściu, pomyślności, miłości i dostatku - życzył jubilatom gospodarz gminy. – Wielu z Was pamięta z pewnością pierwsze spotkanie, wielu nie spodziewało się, że ta osoba będzie towarzyszem ich życia. Dzisiaj my z Waszej mądrości i doświadczenia czerpiemy wskazówki dla naszego pokolenia. Dziękujemy Wam za to – podkreślał przewodniczący Małek.
Po wręczeniu odznaczeń, uroczystym toaście i kilkakrotnie odśpiewanym „Sto lat” na scenie pojawił się zespół z wiązanką piosenek religijnych, patriotycznych i biesiadnych, umilając zebranym gościom uroczysty obiad.