Miniony urok dawnego miasta

 Ciężkowice obchodzą w tym roku jubileusz 665 lecia nadania praw miejskich i 15 lecie przywrócenia tych praw. Z tej okazji ciężkowicka biblioteka zaprasza na wystawę, na której uroki dawnego miasta oglądać można na niemal stu starych fotografiach i pocztówkach.

 

29 lutego 1348 roku Kazimierz Wielki nadał Ciężkowicom przywilej lokacji miejskiej, wystawiony dla mieszczan ze Starego Sącza – braci Minrada i Mikołaja. Zadaniem braci było zorganizowanie nowo powstającej gminy miejskiej i sprawowanie funkcji wójtów.

Miasto miało powstać na terenie dotychczasowej wsi Ciężkowice oraz na terenach sąsiadujących z nią wsi Bogoniowice i Ostrusza, które stanowiły odtąd własność miejską. Jeszcze za panowania Kazimierza Wielkiego, w 1358 roku w Ciężkowicach został wybudowany  kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja i był to początek ciężkowickiej parafii. Dzięki dogodnemu położeniu na szlaku z Krakowa do Węgier, Ciężkowice stały się ważnym ośrodkiem wymiany handlowej, z prawem do organizacji targów. Handlowano głównie wyrobami miejscowego rzemiosła, przede wszystkim wyrobami tkackimi, a także solą.

Druga połowa XVII wieku to okres upadku znaczenia miasta. Od 1655 roku ciągłe przemarsze wojsk szwedzkich, a następnie Węgrów pod wodzą Rakoczego odbiły się licznymi szkodami i stratami wśród tutejszej ludności. Dopełnieniem tego były epidemie pochłaniające ogromną liczbę ofiar.

U schyłku XVII wieku do spustoszenia miasta przyczyniły się też częste klęski głodu spowodowane nieurodzajem. Pewne ożywienie koniunktury przyniósł dopiero pokój, który zapanował po elekcji Augusta III Sasa. Miasto znów zaczęło organizować targi i jarmarki, które przyciągały okolicznych mieszkańców a także kupców z dalszych stron. Ale pierwszy rozbiór Polski i wynikająca z tego zmiana granic politycznych nie pozwoliły miastu na pełne odrodzenie.

Dramatycznym wydarzeniem w życiu miasta był pożar w 1830 roku, w wyniku którego spłonęło wiele domów, mocno ucierpiał także kościół św. Andrzeja. Ciężkowic nie ominęły również wydarzenia rabacji galicyjskiej. Niedługo po niej nastąpiła kolejna klęska głodu. W XIX wieku duże znaczenie dla całego regionu miała budowa linii kolejowych, łączących Tarnów z Nowym Sączem i Tarnów z Jasłem. Dzięki tej, jednej z większych wówczas inwestycji, zatrudnienie znalazło wielu mieszkańców Ciężkowic. Po ożywieniu, które przyniósł schyłek XIX wieku, wielka wojna z frontem austriacko-rosyjskim, który przebiegał w pobliżu, znowu okaleczyła miasto.

W okresie międzywojennym, w wyniku reformy administracyjnej z 1934 roku Ciężkowice utraciły prawa miejskie. Ludność wciąż trudniła się rzemiosłem, rolnictwem, handlem. W 1928 roku uruchomiono Sekcję Biblioteczną, a w 1935 roku został założony Niedzielny Uniwersytet Wiejski.

1 stycznia 1998 roku, po 64 latach, Ciężkowice ponownie uzyskały statut miasta. Jego nadanie odbyło się uroczyście 28 lutego, w 650 rocznicę miejskiej lokacji.

W tym roku urokliwe i zmieniające się niemal w oczach Ciężkowice obchodzą podwójny jubileusz – 665 lecie nadania praw miejskich i 15 lecie ich przywrócenia. Cały rok przebiegał w mieście pod znakiem jubileuszy, a teraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na wyjątkową wystawę „Urok dawnego miasta”. Na niemal stu starych, gromadzonych skrupulatnie fotografiach i pocztówkach zobaczyć można niepowtarzalne widoki dawnych i bardzo dawnych Ciężkowic. Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia 2014 roku w godzinach otwarcia książnicy.

29.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |