Tarnowskie obchody święta Chanuka organizują 2 grudnia pod bimą starej synagogi Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Święto upamiętnia cud, jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej podczas żydowskiego postania Machabeuszów.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie wraz z Komitetem Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej zapraszają do udziału w tegorocznych obchodach święta Chanuka. Uroczystość przygotowana z tej okazji odbędzie się pod bimą 2 grudnia o godzinie 16.45. Wspólną modlitwę odmówią krakowski rabin i tarnowski biskup. W spotkaniu uczestniczyć będzie również żydowska młodzież z Krakowa.
Święto Chanuka upamiętnia cudowne wydarzenie, które miało miejsce w trakcie żydowskie powstania Machabeuszów. Powstanie wybuchło w 167 roku p.n.e. kiedy król Antioch IV Epifanes narzucił mieszkańcom podległych mu ziem kult grecki i poddał ich agresywnej hellenizacji. Powstańcy wyparli Greków z Judei i wolność religijna została przywrócona. Świątynia Jerozolimska, przemieniona przez Antiocha IV na miejsce kultu Zeusa, została wówczas oczyszczona i ponownie poświęcona.
Chanuka dosłownie oznacza „poświęcenie”. Według Talmudu, po oczyszczeniu Świątyni kapłani stwierdzili, że zapas czystego rytualnie oleju do siedmioramiennego świecznika świątynnego wystarczy tylko na jeden dzień. Jednak w cudowny sposób, olej ten palił się przez osiem dni, co wystarczyło aby przygotować nowy zapas.
Najważniejszym rytuałem tego święta zwanego Świętem Świateł jest zapalenie świateł na specjalnym świeczniku – chanukiji - przez osiem kolejnych dni jego trwania.
Tarnowskie spotkanie odbędzie się w szóstym dniu Chanuki i tyleż świec zapłonie na wielkim muzealnym świeczniku.