W ramach programu PEAD od 2004 roku tarnowska Caritas otrzymywała z Unii Europejskiej żywność, którą przekazywała potrzebującym. Teraz, w związku z nowym budżetem unijnym, spodziewana jest przerwa w dostawach. Caritas apeluje do przedsiębiorców o przekazywanie żywności, co od października robić mogą bez konieczności naliczania podatku VAT.
Caritas Diecezji Tarnowskiej apeluje do przedsiębiorców prowadzących sklepy spożywcze i hurtownie, aby przekazywali Caritas pełnowartościową żywność z kończącym się terminem ważności. Wolontariusze organizacji mogliby odbierać produkty nawet co kilka dni.
Przedsiębiorcy, którzy chcą przekazać taką darowiznę, od października mogą to robić bez konieczności naliczania podatku VAT. Taka pomoc jest bardzo potrzebna, ponieważ prawdopodobnie wystąpi przerwa w dostawie żywości unijnej, z której m.in. korzystają podopieczni Caritas. - Jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem żywności, która dotychczas bardzo często była niszczona. Szacuje się, że codziennie utylizowano w Małopolsce około siedmiu ton żywności. Chcąc ją przekazać, przedsiębiorcy musieli odprowadzić podatek VAT. Wielu to się nie opłacało. Ponieważ zmieniły się przepisy, chcemy żywność pozyskiwać i przekazywać do parafii i naszych placówek, gdzie codziennie przychodzą ludzie potrzebujący. Apeluję o współpracę do właścicieli dużych sieci handlowych oraz małych sklepów - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Przekazywana żywność nie może być przeterminowana. Masło, śmietana, jogurty czy sery z kończącym się terminem przydatności do spożycia będą szybko wykorzystywane m.in. w kuchniach Caritas.
Z programu PEAD, w ramach którego najubożsi otrzymywali pomoc z Unii Europejskiej, tarnowska Caristas korzysta od 2004 roku. Przez ten czas do prawie 400 tysięcy osób trafiło 7392 ton żywności o wartości ponad 20 mln złotych.
Tylko w tym roku Caritas Diecezji Tarnowski z Unii Europejskiej otrzymała 905 ton żywności w szesnastu długotrwałych produktach. W programie uczestniczy 208 parafii, a żywność trafia w sumie do ponad 42 tysięcy osób potrzebujących. Wartość żywności to ponad 2 mln 760 tys. złotych. Unijna żywność będzie rozprowadzana do końca lutego 2014 roku, potem prawdopodobnie nastąpi przerwa w dostawach. Dlatego tak ważna jest teraz pomoc przedsiębiorców. - W związku z nowym budżetem Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 trzeba przygotować nowy program pomocy dla potrzebujących. W jakiej będzie on formie – tego jeszcze nie wiemy – mówi Jerzy Pikul, koordynator programu pomocy żywnościowej Caritas Diecezji Tarnowskiej.