Bez zmian lub niższe – taką decyzję podjął samorząd gminy Borzęcin co do wysokości podatków lokalnych w 2014 roku. Mimo, że gmina potrzebuje dochodów własnych uznano, że nie można nadmiernie obciążać również odczuwających skutki kryzysu mieszkańców gminy.
Bez zmian lub z obniżką, tak można scharakteryzować rozstrzygnięcia borzęcińskiego samorządu w sprawie podatków lokalnych na 2014 rok. W zakresie podatku od nieruchomości, w tym również działalności gospodarczej, Rada Gminy w Borzęcinie postanowiła utrzymać stawki podatkowe na przyszły rok na poziomie obowiązującym w roku bieżącym. Zmianie nie ulegnie również podatek od środków transportowych, który utrzymywany jest na tym samym poziomie od kilku lat. Na wniosek wójta Janusza Kwaśniaka postanowiono obniżyć podatek rolny ze 125 na 100 złotych w gospodarstwach rolnych powyżej 1 ha oraz z 250 na 200 złotych dla pozostałych gruntów od 1 ha. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że kryzys dotyka w pewnym stopniu mieszkańców naszej gminy, jak i działających tutaj przedsiębiorców - mówi Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie. - Stąd też decyzja o utrzymaniu stawek podatkowych, mimo że gmina również potrzebuje dochodów własnych. Można powiedzieć, że „dzielimy się tym kryzysem", dzięki czemu na równi wszystkim będzie lżej.
Decyzję o obniżeniu podatku rolnego tłumaczy natomiast Janusz Kwaśniak. - Maj i czerwiec był dla rolników szczególnie trudny. Opady deszczu spowodowały liczne podtopienia, co miało niebagatelny wpływ na wysokość plonów. Ponadto tylko niektórzy rolnicy otrzymali z tytułu poniesionych strat rekompensaty. Głównie ci, którzy uprawy rolne ubezpieczyli. Dlatego zdecydowaliśmy się na obniżenie i tak już niskiego w gminie Borzęcin podatku rolnego, aby w miarę możliwości samorządu rolników wesprzeć.
Wójt podkreśla, że obniżenie ceny kwintala żyta istotnie wpłynie na podatek od gruntów w gospodarstwach do jednego hektara. Tam kwotowo obniżka jest najbardziej znacząca.