Dochodowy gaz

 Rozpoczęta przed rokiem eksploatacja gazu ziemnego z dwóch odwiertów zlokalizowanych na terenie gminy Borzęcin, zasiliła w trym roku budżet gminy o prawie 200 tysięcy złotych. Ponieważ złoże okazało się dość zasobne, gmina liczy na znaczne dochody w kolejnych latach.

 

Blisko 200 tysięcy złotych wpłynęło do budżetu gminy Borzęcin w związku z uruchomieniem przed rokiem eksploatacji złoża gazu ziemnego Rylowa - Rajsko. To dochody pochodzące z podatku od nieruchomości, w związku z wybudowaną magistralą przesyłu gazu oraz opłaty eksploatacyjnej.

Wartość nakładów poniesionych przez PGNiG S.A. Oddział w Sanoku na realizację inwestycji w gminie Borzęcin zamknęła się kwotą siedmiu milionów złotych. W Niedzieliskach, na pograniczu gminy Borzęcin i Szczurowa wybudowano ośrodek zbioru gazu. Z pięciu odwiertów, którymi eksploatowane są złoża, dwa zlokalizowane są na terenie gminy Borzęcin. Stąd gaz gazociągiem zdawczym transportowany jest w kierunku Brzeska i Tarnowa. Głównym odbiorcą są Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach. - Każda tego typu inwestycja cieszy, gdyż przekłada się wprost na zwiększenie dochodów własnych gminy z tytułu podatków i opłat lokalnych - mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina. - Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że złoże posiada sporą zasobność. Dlatego w przyszłych latach spodziewamy się znacznie większych dochodów z tytułu eksploatacji. Złoże gazu ziemnego „Rajsko” położone jest na terenie gminy Szczurowa, a „Rylowa” na terenie gminy Szczurowa i Borzęcin. Szacunkowe sumaryczne zasoby tych złóż wynoszą ok. 700 mln m3. Zostały udostępnione pięcioma odwiertami o głębokości ok. 900 metrów. Właścicielem koncesji wydobywczych dla obu złóż jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A w Warszawie.

 

16.12.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |