Elastyczność kluczem do sukcesu

Wciąż rozwijający się przemysł, poszerzające się rynki pracy, nowe technologie stawiają zupełnie inne niż do tej pory wyzwania dla szkolnictwa zawodowego. O tych problemach 12 maja rozmawiali w Tarnowie rzemieślnicy, samorządowcy oraz dyrektorzy szkół zawodowych podczas wizyty podsekretarza stanu w MEN profesora Zbigniewa Marciniaka.

Na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na fachowców, specjalistów świetnie wyszkolonych, a jednocześnie łatwo poddających się szkoleniu. Co za tym idzie - bardzo istotne jest również dostosowanie oferty edukacyjnej do realnego zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Należy jak najszybciej przywrócić szeroką ofertę i podnieść rangę szkolnictwa zawodowego.

12 maja odbyła się w Tarnowie konferencja z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej profesora Zbigniewa Marciniaka, poświęcona problematyce zaniedbanego od lat szkolnictwa zawodowego. Nie tylko ambicja popycha młodych, a nie zawsze zdolnych ludzi do zdobywania wyższego wykształcenia. Powodem jest często także brak konkretnej i solidnej oferty wykształcenia zawodowego. Równocześnie na rynku daje się zauważyć wyraźny wzrost zapotrzebowania na fachowców w zawodach, które często na naszych oczach odchodzą w przeszłość. Konieczne staje się więc jak najszybsze znalezienie takich rozwiązań systemowych, które pozwolą znaleźć lub choćby zbliżyć się do równowagi pomiędzy potrzebami rynku pracy, a fachowymi zasobami kadrowymi. Zaczątkiem takich rozwiązań musi stać się podniesienie rangi szkolnictwa zawodowego i jak najszersza jego oferta, skierowana zarówno do ludzi młodych jak i dorosłych. Kluczem do sukcesu ma być elastyczność w dostosowywaniu nauki zawodu do określonych potrzeb lokalnego rynku pracy.
12.05.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |