Upamiętnienie Witosa

 21 stycznia minęła 140 rocznica urodzin Wincentego Witosa. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa i Koło Inteligencji Ludowej organizują 26 stycznia w Wierzchosławicach spotkanie upamiętniające rocznicę urodzin trzykrotnego premiera rządu Rzeczypospolitej.


W tym roku przypada 140 rocznica urodzin Wincentego Witosa, męża stanu, trzykrotnego premiera II RP, przywódcy chłopskiego, syna ziemi tarnowskiej rodem z Wierzchosławic.
Wincenty Witos przyszedł na świat 21 stycznia 1874 roku w przysiółku Wierzchosławic zwanym Dwudniaki. Wincenty był najstarszym z trojga dzieci Wojciecha i Katarzyny, miał dwóch młodszych braci - Andrzeja i Jana, który zmarł jako dziecko. Rodzina Witosów należała do jednej z biedniejszych rodzin w Wierzchosławicach.
W dziesiątym roku życia został przez rodziców posłany do szkoły, do której uczęszczał w ciągu czterech zim. Po krótkim okresie nauki ojciec wziął go ze sobą do pracy przy karczowaniu drzew w lesie. Zanim więc stał się chłopskim gospodarzem był przez lat kilkanaście młodocianym robotnikiem
W Polsce niepodległej był mężem stanu - posłem na Sejm RP, trzykrotnym premierem rządu, prezesem Stronnictwa Ludowego i niekwestionowanym przywódcą chłopów, którego za zasługi dla narodu odznaczono Orderem Orła Białego, ale też za opozycyjną działalność polityczną wtrącono do więzienia i ścigano „Listem Gończym”.

Pamięć Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczczono na trwałe, tworząc w 1971 roku, staraniem działaczy ludowych i rodziny Witosa, Muzeum Jego imienia.
Od roku 1976, istnieje  jako oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jednej z instytucji kultury Województwa Małopolskiego.
W niedzielę, 26 stycznia, Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach organizuje spotkanie upamiętniające rocznicę urodzin przywódcy ruchu ludowego.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 złożeniem wiązanek kwiatów przy kaplicy W. Witosa na wierzchosławickim cmentarzu. O 16.30 odbędzie się projekcja filmu „Wincenty Witos” w reżyserii Sylwestra Kiełbiewskiego. W rolę Witosa wcielił się aktor Jerzy Sagan, a film kręcony był w wierzchosławickim Muzeum. Około 17.00 rozpocznie się referat doktora Jana Hebdy, historyka wsi i ruchu ludowego pt. „Wincenty Witosa w anegdotach”.
Spotkanie współorganizuje również Koło Inteligencji Ludowej w Tarnowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa.

24.01.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |