To miał być przystanek w życiu

 Z Andrzejem Radzikiem, muzykiem, wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” rozmawiał Piotr Filip

 

Od prawie 50 lat jest pan związany z Mościcami i zespołem „Świerczkowiacy”. To świadomy wybór, czy życiowy przypadek?

Na początku przypadek, a potem wybór. Do Mościc trafiłem w 1965 roku dzięki ogłoszeniu w „Gazecie Krakowskiej”. Dom kultury poszukiwał kierownika muzycznego. Przyjechałem ze Skawiny, poszedłem do dyrektora domu kultury, ten zaprowadził mnie do Stanisława Opałki, ówczesnego dyrektora Zakładów Azotowych. Uzgodniliśmy, że od września rozpocznę pracę. Ale nie był to jeszcze czas, gdy myślałem, że zostanę w Mościcach na całe życie.

O ile wybór Mościc był przypadkiem, o tyle związki z muzyką przypadkowe nie były. Pochodzi pan z rodziny, w której sporo osób zajmowało się tą dziedziną.

Tak. Przede wszystkim rodzice. Mama grała na fortepianie i udzielała lekcji gry. Ojciec amatorsko grał na skrzypcach, muzykiem był także stryj – Marian Radzik. Można powiedzieć, że nasz dom kręcił się wokół muzyki. Mama współpracowała także z dwoma zespołami folklorystycznym, jednym w Krakowie i jednym w Skawinie, gdzie mieszkaliśmy. Urodziłem się w Krakowie, ale w czasie okupacji rodzice przenieśli się do dziadków do Skawiny. Mama uczyła mnie gry na fortepianie, ale, jak dzisiaj to oceniam, nauka gry szła mi opornie. Najwięcej nauczyłem się w szkole muzycznej w Krakowie, ale była to już pięcioletnia szkoła pomaturalna. Bo miałem jeszcze w życiu taki epizod, że studiowałem na politechnice. Muzyka nie była więc oczywistym wyborem. Z politechniki ostatecznie zrezygnowałem w połowie studiów, zostałem w szkole muzycznej. To była pod każdym względem bardzo dobra szkoła. Nie interesował nas wówczas folklor, słuchaliśmy jazzu, Glenna Millera, Gershwina. A w soboty chodziło się grać. W szkole funkcjonowała giełda. Można była trafić na wesele, do knajpy, albo na zastępstwo do filharmonii. To była i możliwość zarobienia i poćwiczenia. W domu nie chciałoby mi się grać kilka godzin. Podczas takiej „fuchy” musiałem. Grałem już wówczas na saksofonie. Trafiłem w końcu na studia do Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, ale także ich nie skończyłem, tym razem ze względu na chorobę ojca. I tak trafiłem do Mościc.

Znał pan Tarnów, Mościce, tutejsze środowisko?

W Tarnowie znałem jedynie Jana Ożgę, z którym zdarzało się wcześniej grać. Nie zamierzałem zresztą zostawać tu długo. Mieliśmy z kolegami plany koncertowe - wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, później na Cypr. Może nie były to ambitne projekty artystyczne, ale finansowe na pewno. Niestety, rozchorowałem się, nigdzie nie wyjechałem, koledzy znaleźli kogoś na moje miejsce i tak musiałem zrezygnować z osobistych planów muzycznych.

Pozostało kierownicze stanowisko w domu kultury?

Nie od razu. Już podczas pierwszej rozmowy dyrektor Opałko zadeklarował, że w ciągu kilku miesięcy mogę otrzymać mieszkanie. Nie byłem zainteresowany, co wzbudziło jego wielkie zdumienie. Byłem kawalerem, mieszkanie nie było dla mnie najważniejsze, zamieszkałem ostatecznie w hotelu, w budynku, gdzie dziś mieści się komenda Policji. To było ciekawe miejsce i ciekawe towarzystwo. Obok mieszkał młody inżynier Andrzej Kasznia. Bodaj drugiego dnia pobytu poznałem innego młodego człowieka, nazywał się Stanisław Maciejczyk. Obydwaj w przyszłości zostali naczelnymi dyrektorami Zakładów Azotowych. W pierwszych miesiącach nie byłem kierownikiem, miałem etat instruktora w dziale artystycznym domu kultury, tzw. „starego”, bo nowy był dopiero budowany. Później rzeczywiście zostałem kierownikiem działu z pensją porównywalną do kierownika technicznego wydziału w Zakładach Azotowych. To był także atut Mościc. Normalna praca, pełny etat, stabilizacja. Koledzy pracowali jako instruktorzy w całej Polsce, ale niewielu proponowano etat w instytucji kultury.

Dużo się wtedy działo w domu kultury?

Bardzo. Jako instruktor pracowałem z zespołami estradowymi. Ćwiczył u nas chór „Harmonia”, orkiestra dęta, działał zespół pantominy, grupa kabaretowa no i istniał już Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” oraz kapela.

Początek istnienia zespołu to połowa 1963 roku?

Niezupełnie. „Świerczkowiaków” stworzyli Kazimierz Ożga i Jerzy Szawica w 1962 roku. Formalnie jednak historia zespołu liczona jest od pierwszego występu – 30 kwietnia 1963 roku. Był to, jak łatwo się domyślić, występ z okazji 1 Maja, czyli Święta Pracy.

Kiedy Mościcie stały się ostatecznie pana domem w pełnym znaczeniu tego słowa?

W połowie lat siedemdziesiątych, a więc w 10 lat po przyjeździe. Wtedy już zależało mi na otrzymaniu mieszkania. Choćby dlatego, że się ożeniłem. Poszedłem do dyrektora Opałki i przypomniałem mu rozmowę sprzed lat. Obiecał, że w krótkim czasie pomoże mi rozwiązać problem. Rzeczywiście po kilku miesiącach miałem możliwość wybrania jednego z trzech mieszkań. Na żadne się nie zdecydowałem, choćby dlatego, że znajdowały się poza Mościcami. Wkrótce jednak i ten problem został rozwiązany i zamieszkaliśmy z żoną przy ulicy Kasztanowej.

W ciągu tych 50 lat prawie wszystko się zmieniło, czy zmienili się również ludzie i ich podejście do pracy w zespole?

Byłem kierownikiem artystycznym „ Świerczkowiaków” przez 39 lat, obecnie, od 10 lat jestem kierownikiem muzycznym. Mogę powiedzieć, że zespół miał wielkie szczęście do wspaniałych choreografów. Zawsze bardzo ceniłem przede wszystkim Wandę Zach. Z zespołem pracowali i pracują bardzo dobrzy muzycy.To muszą być profesjonaliści, nie da się powierzyć tej „działki” amatorom. Przed laty udział w zespole był antidotum na nudę. Później sposobem na zwiedzanie Polski i świata. Widać to było zwłaszcza w latach osiemdziesiątych. Ale muszę powiedzieć, że tylko jedna osoba wykorzystała wyjazd, by pozostać na zachodzie. Było to w 1982 roku. Interesowali się tym przypadkiem panowie z Służby Bezpieczeństwa, udało mi się to jakoś wytłumaczyć. Interesowali się również moją osobą, bo miałem brata za granicą. Mnie jednak nigdy nie interesowało pozostanie za granicą przy okazji wyjazdu z zespołem.

Rzeczywiście wszystko wokół nas się zmieniło, ale podsumowując te kilkadziesiąt lat można powiedzieć, że Zakłady Azotowe zafundowały miastu, oprócz wielu innych rzeczy, także wspaniały zespół. Nie jest łatwo taką grupę stworzyć, a jeszcze trudniej utrzymać w dobrej kondycji przez 50 lat.

Czy „Świerczkowiacy” mają perspektywy na przetańczenie kolejnych kilkudziesięciu lat?

W chwili obecnej nie widzę powodów do obaw. To wielka zasługa Agnieszki Kawy, obecnej dyrektorki Centrum Sztuki Mościce. Obok grupy zaawansowanej pracuje grupa złożona z gimnazjalistów i licealistów, kolejna grupa to uczniowie szkoły podstawowej, a ostatnio otwarto „przedszkole”. Na zajęcia przyszło 60 dzieci. Nawet jeśli większość z czasem zrezygnuje, i tak pozostanie spora liczba. A ci, którzy odejdą zostaną może w przyszłości widzami, nie tylko koncertów „Świerczkowiaków”. To element edukacji kulturalnej, która jest niezmiernie istotna, a o której w pewnym momencie w Polsce zapomniano. Na nic infrastruktura, nawet najbardziej nowoczesna, na nic wielka sztuka, jeśli nie będzie publiczności. Dlatego nie wstydźmy się domów kultury, gdzie każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Istnieją one w dużo bogatszych krajach i niech działają także w Polsce.

Dziękuję za rozmowę

12.02.2014
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |