Pieniądze prawie podzielone

 Ponad trzy miliony złotych trafiło dotychczas z budżetu miasta do tarnowskich organizacji pozarządowych na 2014 rok. Pomoc została przeznaczona na zadania z zakresu m.in. sportu, edukacji, pomocy społecznej czy ochrony zdrowia. Wsparcie uzyskały w sumie 93 projekty.

 

Przeszło trzy miliony złotych wydano w Tarnowie na zadania realizowane przez samorząd we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Konkursy z obszaru polityki społecznej oraz ochrony i promocji zdrowia i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych zostały ogłoszone już pod koniec listopada ubiegłego roku. Przeznaczono na ten cel około 1,7 mln złotych dotacji. -  Chcieliśmy, aby organizacje, których celem jest świadczenie pomocy i usług na rzecz mieszkańców mogły realizować zadania od już początku tego roku – mówi Irena Stelmaszczuk-Nyczaj, odpowiedzialna w urzędzie za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Chodzi m.in. o prowadzenie punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi, wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla obłożnie i terminalnie chorych oraz Centrum Terapii Uzależnień wraz punktem konsultacyjno-diagnostycznym dla osób uzależnionych bądź zagrożonych uzależnieniem od narkotyków.

Mieszkańcy Tarnowa znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą także skorzystać z punktu konsultacyjnego oraz telefonu zaufania prowadzonego przez Stowarzyszenie „Arka”. Od stycznia swoją działalność prowadzi nadal placówka wsparcia dziennego Siemacha Spot, a dzięki m.in. dotacji z urzędu miasta swoją pracę kontynuuje także sześć świetlic środowiskowych. Ponadto wszechstronna pomoc osobom bezdomnym udzielana jest w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzonym przez Caritas Diecezji Tarnowskiej i noclegowni Fundacji „Kromka Chleba”.

100 tysięcy złotych otrzymały organizacje pozarządowe na realizację zadań z obszaru ochrony i promocji zdrowia oraz z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Kolejne 100 tysięcy złotych przeznaczono na projekty skierowane do tarnowskich seniorów. Z tych środków dofinansowano Klub Seniora prowadzony przez Stowarzyszenie „Senior Na czasie”, warsztaty cyfrowe dla seniorów w Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości i zajęcia „Czas wolny z Pegazem w tle”, przygotowane przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Do klubów i stowarzyszeń sportowych trafiło ponad 1,2 miliona złotych. 255 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na wsparcie ligowej drużyny piłkarskiej ZKS Unia Tarnów oraz na rozwój młodych talentów. Dotację w kwocie 180 tysięcy złotych dostała spółka żużlowa Unia Tarnów. 89 tysięcy złotych przyznano MKS Pałac Młodzieży, 87 tysięcy Stowarzyszeniu Piłki Ręcznej Tarnów, a ponad 61 tysięcy złotych MKS Tarnovia. Na upowszechnianie sportu wśród niepełnosprawnych mieszkańców Tarnowa przeznaczono 35 tysięcy złotych. - O podziale pieniędzy decydowała m.in. popularność danej dyscypliny i drużyny. Innymi kryteriami branymi pod uwagę były m.in. to jak klub działał do tej pory, jakie ma doświadczenie czy też potencjał sportowy – mówi Marek Baran, dyrektor Wydziału Sportu.

Na zadania edukacyjne rozdysponowano ponad 140 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczono przede wszystkim na prowadzenie Centrum Systemowego Rozwoju „KANA”, organizację zajęć pozaszkolnych, konkursów szkolnych oraz cyklu „Tarnowska Liga Debatancka”.

Pod koniec stycznia został rozstrzygnięty konkurs w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury. Urząd miasta przyznał dotacje w wysokości ponad 230 tysięcy złotych na zadania realizowane w przestrzeni publicznej, skierowane do wszystkich mieszkańców. Zorganizowane zostaną koncerty, przedstawienia teatralne, zajęcia edukacyjne, konkursy, wystawy i spotkania. Wiele z tych przedsięwzięć uzupełni program Doby dla Kultury, czy corocznego święta Tarnowa w lipcu.

Konkurs na promocję Tarnowa oraz organizację imprez turystycznych (zaplanowana dotacja to 110 tysięcy złotych) zostanie rozstrzygnięty na początku marca. Z kolei na przełomie marca i kwietnia zostaną ogłoszone konkursy na realizację zadań „Organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży polskiej lub Polaków zamieszkałych za granicą, z elementami edukacji, turystyki, ekologii i wychowania patriotycznego” i „Organizacja kolonii socjoterapeutycznej dla dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, w których występuje uzależnienie od alkoholu”. Wtedy też organizacje kultury fizycznej będą mogły składać swoje oferty na organizację „Lata w mieście” i wakacyjnych zgrupowań sportowych.

Do tej pory dotacje otrzymało ponad 50 organizacji pozarządowych i podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego oraz ponad 30 organizacji kultury fizycznej.

 

20.02.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |