Przeszło 2,5 mln złotych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do diecezji tarnowskiej na remont zabytkowych kościołów. Dofinansowanie otrzymało 13 wniosków, a najwyższa kwota – 500 tysięcy złotych – trafi do Siemiechowa.
Ponad 2,5 mln złotych otrzymały parafie diecezji tarnowskiej na remont i ratowanie zabytkowych świątyń. Dofinansowanie pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze trafią m.in. do parafii w Starym Wiśniczu, Siemiechowie, Przydonicy, Gromniku, Jodłowej, Czchowie i Nawojowej. Kontynuowana będzie także konserwacja cerkwi w Kwiatoniu, wpisanej niedawno na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W drodze konkursu dofinansowanie otrzymało 13 wniosków z diecezji tarnowskiej. - Dzięki pieniądzom z ministerstwa uda się wykonać konserwację drewnianych kościołów, polichromii i dachu. Niektóre świątynie wymagają zabezpieczenia, aby mogły przetrwać dla następnych pokoleń. Ponadto w Łękach Górnych zostanie zainstalowany alarm, a w Szalowej będzie konserwacja zabytkowej kaplicy znajdującej się w otoczeniu kościoła – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.
Największą dotację, w wysokości 500 tysięcy złotych, otrzymała parafia w Siemiechowie. Trzeba tam ustabilizować konstrukcję drewnianego, zabytkowego kościoła. Podobne prace należy wykonać w Gromniku. Wysoka dotacja w wysokości 450 tysięcy jest też przeznaczona na remont drewnianego kościoła w Jodłowej.
W tym roku, pieniądze na remont zabytkowych świątyń mają też pochodzić z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na koniec lutego. W kolejnych miesiącach konkursy rozstrzygną także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie oraz w Rzeszowie. - Obecnie koncentrujemy uwagę na przygotowaniu wniosków na dofinansowanie prac konserwatorskich przy zabytkach do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Można je składać do końca lutego. Zachęcam proboszczów, aby starali się o te pieniądze, bo do rozdania będzie kilka milionów złotych – dodaje ksiądz Drewniak.