Do tarnowskiego Muzeum Okręgowego trafił Order Orła Białego, którym uhonorowano w 1921 roku Wincentego Witosa. Order przekazał jako depozyt prawnuk przywódcy ludowców – Marek Steidel.
Marek Steidel - prawnuk Wincentego Witosa - przekazał 25 lutego do tarnowskiego Muzeum Okręgowego Order Orła Białego, którym Witos uhonorowany został jako premier Rządu Obrony Narodowej w lipcu 1921 roku.
11 lipca 1921 roku Wincenty Witos jako jeden z pierwszych 11 polityków, wojskowych, uczonych i duchownych, uhonorowany został odnowionym w II RP orderem. Wyrokiem „procesu brzeskiego" z 13 stycznia 1932 roku, nie tylko skazano Witosa na więzienie ale również pozbawiono go Orderu Orła Białego.
Samo odznaczenie zaginęło w nieznanych okolicznościach. Być może order został zarekwirowany w 1937, po strajkach chłopskich, w trakcie rewizji w profesora Stanisława Kota, u którego córka Wincentego Witosa go zdeponowała. Możliwe także, że zaginął już w czasie okupacji, w Tarnowie w 1943 roku, gdy gestapo przeprowadzało rewizję w mieszkaniu córki Witosa przy ulicy Krakowskiej.
Prezydent Rzeczypospolitej, na mocy dekretu o amnestii z października 1939 roku, przywrócił Witosa w poczet kawalerów Orderu Orła Białego. Dopiero jednak w 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski pozytywnie rozpatrzył wniosek o przywrócenie orderu rodzinie Wincentego Witosa. Order został przekazany na ręce Marka Steindla. - Rodzina traktuje przywrócenie orderu jako krok w kierunku pełnej rehabilitacji Wincentego Witosa. Rehabilitacja to wymazanie kary i uznanie jej za niebyłą. Natomiast amnestia to był tylko akt łaski – mówił w Tarnowie Marek Steindel.
Order zostanie wyeksponowany na wystawie w tarnowskim muzeum w Rynku 3.