Naprawa bocianich gniazd rozpoczęła się już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Mimo niewielkich uciążliwości, nikt nie protestował – ani właściciele posesji, ani samorządy. Wręcz przeciwnie, wszyscy chętnie służyli pomocą, bo przecież obecność sympatycznych ptaków zawsze przynosi szczęście.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie na terenie niektórych małopolskich gmin już pod koniec ubiegłego roku przeprowadziła renowację kilkunastu gniazd bociana białego. Zamontowano nowe słupy z platformami w miejsce istniejących już gniazd, obcinano gałęzie na drzewach, które utrudniały dolot do gniazd, usuwano roślinność z wnętrza gniazd uniemożliwiającą ptakom lądowanie, zdejmowano nadmiar nadkładów z gniazd. Wszystkie te prace miały na celu jedno - umożliwienie bocianom założenia lęgów na gniazdach, a tym samym osiągnięcie sukcesu lęgowego, jednym słowem piskląt.
Przed rozpoczęciem prac gniazda zostały zinwentaryzowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie. – Informacje o gniazdach otrzymywaliśmy głównie od sieci energetycznych, bo wiele gniazd bociany zbudowały na słupach sieci elektrycznej. Wcześniej zebraliśmy też informacje ankietowe z pomocą samorządów lokalnych w gminach.– mówi Bożena Kotońska, Małopolski Konserwator Przyrody.
W tym roku prace są kontynuowane i właśnie dobiegają końca. Na bociany czekają wyremontowane, odświeżone gniazda. Jedną z gmin, która przystąpiła do intensywnej rekonstrukcji zniszczonych bocianich mieszkań jest gmina Szczucin. W ubiegłym tygodniu zakończono tu działania związane z rekonstrukcją gniazd. Cała akcja zaowocowała odbudowaniem siedmiu gniazd oraz całkowitą wymianą trzech platform pod gniazda, które znajdowały się na słupach energetycznych w Radwanie, Suchym Gruncie i Słupcu. Na terenie gminy według ostatnich danych znajduje się 18 gniazd bociana białego i dwa gniazda bociana czarnego.
W czasie prowadzonych prac, zarówno na terenie gminy Szczucin jak i pozostałych małopolskich gmin, mimo niewielkich uciążliwości nie zdarzyło się, by ktokolwiek zaprotestował. Wręcz przeciwnie, wszyscy chcieli pomagać. Nic dziwnego, wszak obecność bocianów w pobliżu domostwa przynosi ponoć szczęście i harmonię w rodzinie.