Polski Instytut Sztuki Filmowej otwiera w całej Polsce Pracownie Filmoteki Szkolnej. 14 tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzyma bezpłatny dostęp on-line do ponad 100 polskich produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród szkół, w których funkcjonować będzie pracownia, znalazło się także gimnazjum w Woli Rzędzińskiej.
18 marca o godzinie 11.00 w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. ks. Władysława Kowalczyka w Woli Rzędzińskiej odbędzie się uroczyste otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej. Tworzone sukcesywnie w całej Polsce pracownie to inicjatywa, za pośrednictwem której Polski Instytut Sztuki Filmowej upowszechnia edukację filmową w szkołach, wspomaga nauczycieli w procesie dydaktycznym i realizowaniu działań filmowych angażujących młodzież i lokalne społeczności.
W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej, każda sala klasowa zostaje dostosowana do projekcji filmów, wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line.
W otwarciu pracowni w Woli Rzędzińskiej udział wezmą m.in. Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektor PISF do spraw Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji, Urszula Blicharz, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie, a także Zbigniew Waleryś, aktor nagrodzony na festiwalach filmowych w Valladolid i Gdyni za znakomitą rolę Dionizego Wajsa w filmie „Papusza” Joanny i Krzysztofa Krauzów. Zaplanowano także wykład profesora Sławomira Bobowskiego (Uniwersytet Wrocławski) „X muza, a edukacja i wychowanie w szkołach ponadpodstawowych”, skierowany do nauczycieli, natomiast uczniowie wezmą udział w debacie filmowej, którą poprowadzą znani krytycy filmowi: Anna Bielak i Błażej Hrapkowicz.