Zawody na wysokim poziomie

 W Tarnowie rozegrano ogólnopolskie zawody wspinaczkowe osób z niepełną sprawnością. Choć konkurencja była spora zwyciężyła drużyna z Tarnowa. Zawody zorganizowała Fundacja REPI, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz AZS PWSZ.

 

52 zawodników i zawodniczek z 13 placówek wzięło udział w rozegranych w Tarnowie ogólnopolskich zawodach we wspinaczce sportowej osób z niepełną sprawnością. - Cieszy nas, że w zawodach wzięło udział tak dużo startujących i to z całej Polski. Były emocje, był wysiłek, były radości z sukcesów tak jak na zawodach dla pełnosprawnych sportowców, czyli to wszystko co jest potrzebne aby rywalizację uznać za udaną - mówi Wojciech Nowak, Kierownik Sekcji Wspinaczkowej AZS PWSZ w Tarnowie i jednocześnie współorganizator zawodów. - Po dzisiejszych zawodach widać, że we wspinaczce nie ma w zasadzie różnicy między pełno i niepełnosprawnymi wspinaczami. Oczywiście poziom sportowy jest różny, ale walka z trudnościami, a przede wszystkim z samym sobą jest taka sama.

Zawody odbyły się na ściance, która obecnie jest najlepszą ścianką wspinaczkową w Polsce. Sala sportowa ma doskonałe warunki techniczne, sanitarne, lokalowe, w pełni dostosowano ją do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Zabezpieczenie medyczne, wsparcie organizacyjne i asystenckie zapewnili dyrektorzy trzech instytutów PWSZ. - Terapia na ścianie wspinaczkowej jest specyficzną i coraz bardziej popularną formą terapii osób zarówno z dysfunkcjami układu ruchowego jak i z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem tej terapii jest zjawisko kontrolowanego zagrożenia. Polega ono na tym, że uczestnik terapii wychodząc coraz wyżej odczuwa coraz większy lęk, ale równocześnie coraz większą potrzebę wyjścia wyżej i próbuje chwytać się ściany - podczas gdy jest w pełni asekurowany – mówi Mariusz Panek, rehabilitant na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi. - Stopień trudności wspinaczki można łatwo dostosować do możliwości osoby niepełnosprawnej, tak aby jeżeli jest to potrzebne, nie czuła zagrożenia i lęku. Jest to ogromnie ważne, ponieważ poprawia się tym samym samopoczucie i w rezultacie powoduje wzrost samodzielności osoby niepełnosprawnej, a sukces ma swój długofalowy wpływ na dalszy rozwój.

Zawody zorganizowała Fundacja REPI, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz AZS PWSZ. - Organizacja zawodów trwa kilka miesięcy, w sumie zaczyna się dzień po zakończeniu poprzednich – przekonuje Tomasz Eliasz Wardzała, Prezes Zarządu Fundacji REPI i Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. - Wyciągamy wnioski, wskazujemy na to co było dobre i powinno być powtórzone oraz to co powinno być wyeliminowane. Nasi goście muszą być zadowoleni, skoro przyjechali po raz trzeci, co więcej przyjechali też zawodnicy z placówek, które do tej pory nie brały udziału w zawodach.

Fot. Małgorzata Chomentowska

 

19.03.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |