Starostwo Powiatowe w Tarnowie we współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną w Tarnowie zaprasza przedsiębiorców z terenu powiatu do udziału w konferencji „Ograniczanie kosztów energii w działalności gospodarczej poprzez kompensacje mocy biernej oraz techniki energooszczędne”. Udział w konferencji jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Na konferencję „Ograniczanie kosztów energii w działalności gospodarczej poprzez kompensacje mocy biernej oraz techniki energooszczędne” zaprasza przedsiębiorców z terenu powiatu tarnowskiego Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Naczelna Organizacja Techniczna w Tarnowie.
Podczas konferencji będzie można się dowiedzieć, jak dzięki wykorzystaniu zjawiska kompensacji można zmniejszyć ilość mocy biernej i w rezultacie uzyskać oszczędności w poborze energii elektrycznej. Według dotychczasowych doświadczeń, zastosowanie kompensacji pozwala na znaczącą redukcję opłat, w szczególności w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które w procesie stosują urządzenia wykorzystujące m.in. silniki trójfazowe.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagane jest potwierdzenie udziału w formie mailowej na adres rozwoj@powiat.tarnow.pl lub telefoniczne pod nr 14 688 33 76, 14 688 33 27 w godzinach 8.00 – 15.00 najpóźniej na trzy dni przed datą konferencji.
Konferencja odbędzie się w piątek 28 marca o godzinie 9.30 w siedzibie starostwa przy ul. Narutowicza 38, w sali konferencyjnej na parterze.
Program:
Moc bierna - zasady rozliczania i oszczędności z jej kompensacji - Andrzej Jaglarz;
(moc bierna w umowach i taryfach za energię elektryczną, skutki techniczne i kosztowe poboru energii biernej, rodzaje i dobór technik kompensacji mocy biernej - przykłady zastosowań)
Efektywność ekonomiczna rozwiązań zmniejszających energochłonność w MSP - przykłady wdrożeń - Alina i Piotr Baca;
(oceny energochłonności, techniki oszczędnościowe energii użytkowanej, przykłady zastosowań kompensacji mocy biernej, falowników mocy, oszczędnych technik oświetlenia i ogrzewania oraz odnawialnych źródeł energii ze słońca, gruntu i wiatru – wspomagających bilans energii i bezpieczeństwo jej dostaw)
Omówienie propozycji dla fazy realizacyjnej - Jacek Sumera