Nowe plany z nowym dyrektorem

 Grupa Azoty S.A. rozpoczyna realizację inwestycji w segmentach tworzywowym i nawozowym. Sztandarowe tarnowskie inwestycje - Wytwórnia Poliamidu 6 i Instalacja Granulacji Mechanicznej II - o łącznym budżecie około 460 milionów złotych zostaną oddane do użytku w roku 2016. Nowe instalacje zapewnią zatrudnienie około 110 osobom. Spółka posiada już wszystkie wymagane zgody korporacyjne do prowadzenia tych procesów.

 

1 kwietnia podczas konferencji prasowej przedstawiciele Zarządu Grupy Azoty podsumowali ubiegły rok i przedstawili plany korporacji na najbliższe lata. Przedstawili także Dyrektora Generalnego tarnowskiej Spółki, którym od 1 kwietnia jest Wiceprezes Zarządu Witold Szczypiński. – Ja właściwie jestem inwestycją odtworzeniową – mówił nowo powołany dyrektor. – Moja historia od lat jest związana z zakładami. W tej chwili mam pod nadzorem segment tworzyw.

Wprowadzony model zarządzania upraszcza zarządzanie w układzie grupy i dynamizuje decyzje lokalne. Do kompetencji dyrektora będzie należeć inicjowanie i koordynowanie działań związanych z bieżącym operacyjnym zarządzaniem Grupą Azoty S.A. we współdziałaniu z pozostałymi wiceprezesami oraz dyrektorem zarządzającym. Witold Szczypiński będzie odpowiadał za zarządzanie i koordynację procesów produkcyjnych, planowanie remontów i postojów technologicznych oraz inicjowanie projektów rozwojowych i inwestycyjnych. Będzie również zarządzał obszarem biznesów podstawowych i obszarem wsparcia jednostki dominującej oraz sprawował nadzór nad działalnością Segmentu Biznesowego Tworzywa oraz pozostałych jednostek organizacyjnych, a także nadzorował i koordynował realizowane procesy restrukturyzacyjne oraz zatwierdzał sprawozdania, dokumenty, protokoły  dotyczące nadzorowanego obszaru w tarnowskiej Spółce.

Mimo trudnego ubiegłego roku, plany Grupy są ambitne. - Dążymy do stworzenia bardziej elastycznego portfela produktowego, który da nam możliwość szerszego rynku zbytu i zwiększy wartość segmentów. Poszerzamy naszą ofertę w kierunku produktów o wyższej marży – mówi Witold Szczypiński. – W przypadku tworzyw idziemy w kierunku downstreamu zwiększając wolumen produkcji bardziej przetworzonych tworzyw. Tym samym zmienimy docelowy rynek sprzedaży w tym obszarze z azjatyckiego na europejski. W najistotniejszym dla nas segmencie nawozowym, odpowiadając na zapotrzebowanie polskiego rolnictwa podniesiemy jakość i zwiększymy wolumen produkowanego saletrzaku.

Środkiem do tego mają stać się dwie ogromne inwestycje, których realizację Grupa Azoty właśnie rozpoczyna. Wytwórnia Poliamidu 6 o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton rocznie i budżecie do 320 mln złotych będzie realizowana ze środków własnych oraz kredytu bankowego. Inwestycja sąsiadująca bezpośrednio z istniejącą wytwórnią PA6 ma być zlokalizowana w rozszerzanej obecnie podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na powierzchni 3,5 ha. Decyzja o jej realizacji jest konsekwencją konsolidacji mocy produkcyjnych kaprolaktamu w Grupie Azoty i będzie stanowić odpowiedź na skokową zmianę jaka nastąpiła w ostatnim czasie na rynku tego produktu w świecie. Tymczasem w Polsce, ze względu na rosnącą rolę przemysłu samochodowego i innych branż opartych na włóknach konstrukcyjnych zauważyć można rosnące zapotrzebowanie na tworzywa. Na rynku zauważyć też można wzrastającą rolę małych i średnich prywatnych, często rodzinnych firm, które korzystają z lokalnej bazy poliamidów i kompozytów. Tarnowska Spółka ma nadzieję stać się regionalnym centrum zaopatrzenia w te półprodukty.

Kolejnym rozpoczynanym zadaniem jest instalacja Granulacji Mechanicznej II, od dawna gotowego projektu, którego celem - zgodnym ze strategią Spółki - będzie optymalizacja asortymentu nawozów oraz dalsze podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu. Zadanie to wycenione jest na kwotę 141 mln złotych i podobnie jak wcześniejsza inwestycja realizowane będzie ze środków własnych i kredytu bankowego. Projekt jest kontynuacją działań związanych z obroną pozycji konkurencyjnej firmy na rynku saletrzaku rozpoczętych w latach 2006 – 2009 poprzez budowę pierwszej Instalacji Granulacji Mechanicznej.W obydwu nowych wytwórniach pracę znajdzie około 110 osób.

Zarząd tarnowskie Spółki porozumiał się także z przedstawicielami związków zawodowych w kwestii płac. Po szeregu negocjacji osiągnięty kompromis zakłada od początku 2014 m.in. zwiększenie wynagrodzenia, dodatku zmianowego oraz funduszu motywacyjnego. Przeciętne wynagrodzenie w tarnowskich zakładach wynosi teraz 5 292 złote, a fundusz motywacyjny zwiększony został z 3 milionów do 5,5 miliona złotych.

 

01.04.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |