Na premierę „Skąpca” zaprasza 6 kwietnia o godzinie 18.00 tarnowski teatr. Sztukę Moliera na dużej scenie wyreżyserował Marián Pecko, a roli tytułowej wystąpi Ireneusz Pastuszak. Dzień wcześniej o godzinie 17.30 w teatrze odbędzie się wernisaż wystawy „7 odsłon Skąpca”. Autorami prac są uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Na premierę „Skąpca” zaprasza 6 kwietnia o godzinie 18.00 tarnowski teatr. Sztukę Moliera z roku 1668 przeniósł na tarnowską scenę Marián Pecko.
Próby spektaklu trwały blisko dwa miesiące. Zaproszony do Tarnowa reżyser słowackiego pochodzenia zaprosił do współpracy również Słowaków: scenografa Pavla Andraško, autorkę kostiumów Eve Farkašową oraz autora muzyki Róberta Mankoveckyego. - Cała sztuka jest zbudowana na kontrapunktach. Aby móc wiedzieć co jest czarne, muszę też wiedzieć jak wygląda białe. Jeżeli chcemy się śmiać, to dobrze jest jeśli wcześniej zobaczymy coś wywołującego przeciwstawne emocje. Kontrapunkt jest bardzo ważny, bo powoduje zmianę rytmu i element zaskoczenia. Na pewno „Skąpiec” nie jest farsą czy kabaretem. Oczywiście jest to komedia, ale o sprawach i problemach bardzo ważnych. Główny bohater nie jest starym mężczyzną bez zębów, który biega po domu w piżamie i dla każdego jest obojętny – mówi Márian Pecko.
W pracowniach Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, blisko 30 uczniów, pod opieką swoich nauczycieli - Anny Śliwińskiej-Kukli i Łukasza Wojtanowskiego - przygotowywało wystawę „7 odsłon Skąpca”, która otwarta zostanie w foyer teatru 5 kwietnia o godzinie 17.30. - Zadaniem uczniów była współczesna interpretacja plastyczna sztuki teatralnej. Uczniowie przygotowywali się do wystawy podczas zajęć szkolnych. Analizowanie charakteru postaci oraz poszukiwanie ekwiwalentu plastycznego dla konkretnych cech było głównym założeniem przedsięwzięcia artystycznego. Działania artystyczne, inspirowane rzeczywistością wykreowaną przez Moliera, doprowadziły uczniów do spojrzenia na dramat przez pryzmat siedmiu grzechów głównych, wciąż mocno zakorzenionych w otaczającym nas świecie - mówi Janusz Jędrzejczyk, wicedyrektor ds. artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Bilety na premierę kosztują 35 złotych.
Molier
Skąpiec
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński (akt I-V), Józef Narzymski (akt V scena 5)
Reżyseria: Marián Pecko
Scenografia: Pavol Andraško
Kostiumy: Eva Farkašová
Muzyka: Róbert Mankovecký
Asystent reżysera: Piotr Hudziak
Obsada: Ireneusz Pastuszak, Kamil Urban, Matylda Baczyńska, Aleksander Fiałek, Monika Wenta, Jerzy Pal, Kinga Piąty, Mariusz Szaforz, Tomasz Wiśniewski, Piotr Hudziak, Tomasz Piasecki oraz Weronika Baran, Klaudia Czapiewska, Kinga Czapla, Patrycja Jasielska, Kominika Kos, Sara Kozioł, Agata Murdza, Gabriela Nalepka, Anna Rutka, Mateusz Gumola