Jakub Porcari został od 14 kwietnia zastępcą dyrektora ds. artystycznych – dyrektorem artystycznym w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Umowa zakłada trzyletni okres współpracy. Jak nowy dyrektor artystyczny zapowiada nie będzie rewolucji, raczej ewolucja ku jeszcze lepszemu repertuarowi.
Od 14 kwietnia już formalnie nowym dyrektorem artystycznym tarnowskiego teatru został Jakub Porcari. Umowę podpisano na okres trzech lat. - Tak jak mówiłem wcześniej chcę, by dyrektor artystyczny stał się dojrzale odpowiedzialny za: zespół, repertuar i plany rozwoju instytucji – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.
Jakub Porcari został zatrudniony po przeprowadzeniu rozmów z kilkunastoma kandydatami zainteresowanymi pracą w Tarnowie. Zgodnie ze statutem teatru jego kandydatura została uzgodnienia z organizatorem.
- Przychodzę, do Tarnowa znając trochę teatr. Chcę zrobić trzy sezony tematyczne. Ich tytuły podam w najbliższym czasie – mówi Jakub Porcari. - Pierwszy mój sezon z racji sześćdziesięciolecia tarnowskiego teatru i 250-lecia teatru w Polsce z całą pewnością będzie oparty na klasycznej polskiej literaturze.
Jakub Porcari (ur. 1982) jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2010). Po ukończeniu Liceum Klasycznym w Lecce, studiował w Mediolanie na wydziale Literatury i Filozofii. W Mediolanie ukończył też aktorską Międzynarodową Szkołę Teatru (Scuola Internazionale di Teatro) prowadzoną przez japońskiego reżysera Kuniaki Ida. Uczestniczył w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Mamadou Dioume, senegalskiego aktora i reżysera teatru Bouffes du Nord w Paryżu. Ukończył Europejski Kurs Reżyserii Operowej w ramach projektu Unii Europejskiej, pod kierownictwem Giandomenico Vaccari, dyrektora teatru San Carlo w Neapolu i potem Teatru Petruzzelli w Bari. Podczas studiów w Krakowskiej PWST był asystentem Krystiana Lupy i Michała Zadary, brał udział w Laboratorium reżyserskim Krystiana Lupy w Teatrze.
W teatrze w Tarnowie wyreżyserował w 2013 roku „Walkę czarnucha z psami” Bernarda-Marie Koltèsa.