W całym województwie małopolskim od 25 kwietnia do 9 maja zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie wolno żyjących lisów przeciw wściekliźnie. Organizatorzy szczepień zalecają, by nie wchodzić w tym okresie na tereny leśne oraz zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych.
Od 25 kwietnia przez okres dwóch tygodni trwać będzie w całej Małopolsce szczepienie wolno żyjących lisów przeciw wściekliźnie.
Szczepienie będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę, przynęty zostaną zrzucone z samolotów oraz wyłożone ręcznie.
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.
W czasie wykonywania szczepień i 14 dni po nich zaleca się nie wchodzić na teren lasu oraz zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach.
Nie należy także dotykać, podnosić, a tym bardziej rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
W razie kontaktu ze szczepionką trzeba natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają wojewódzki oraz powiatowe inspektoraty weterynarii.