Podczas jubileuszowego, XXV Regionalnego Konkursu Na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, wśród 200 autorów prac z regionu tarnowskiego, aż dwudziestu pochodziło z Borzęcina. W tym roku, oprócz zaprezentowanych pisanek jury oceniło i doceniło także całokształt pracy lokalnych twórców.
Dwudziestu twórców pochodzących z gminy Borzęcin zdobyło czołowe miejsca w XXV Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy, który tradycyjnie organizowany jest przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” i Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. - To ogromny sukces zważywszy na fakt, że w konkursie udział wzięło ponad 200 uczestników z regionów: tarnowskiego, nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego.Również borzęciński ośrodek kultury już od lat wysyła na ten konkurs swoich przedstawicieli. I zawsze przynajmniej kilkoro z nich zajmuje najwyższe lokaty. Śmiało mogę powiedzieć, że w gminie Borzęcin tradycja wydrapywania pisanek ma się bardzo dobrze – mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.
Konkurs ma na celu kultywowanie, podtrzymywanie i dokumentowanie ludowej tradycji zdobnictwa pisanek oraz upowszechnianie plastyki obrzędowej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych, kontynuowanie rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego oraz ochronę dziedzictwa kulturowego Małopolski.
Prace oceniane były w trzech kategoriach: pisanka tradycyjna, jajka zdobione różnymi technikami z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych materiałów oraz stoły-stoiska wielkanocne. Jury konkursowe w składzie: Maria Cetera i Urszula Gieroń - etnografowie z Tarnowa oraz Beata Rompała z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, wysoko oceniło prace zgłoszone przez mieszkańców gminy Borzęcin.
Szczególne uznanie zyskały pisanki wykonane techniką tradycyjną, która polega na wydrapywaniu różnych motywów na wcześniej zabarwionych jajach. W ścisłym gronie laureatów z gminy Borzęcin znaleźli się: Katarzyna Żurek, Karolina Chodacka, Gabriela Przesławska, Bartłomiej Żurek, Mateusz Niemiec, Michał Żurek, Paulina Tomasik, Weronika Wesołowska, Julita Kołodziejska, Justyna Marek, Natalia Marek, Wiktoria Rechul, Aleksandra Kozioł, Angelika Duda, Justyna Duda, Oliwia Piotrowska, Maria Sworniowska, Anna Sworniowska, Ada Grocholska oraz Dominika Grocholska.
W tym roku, z okazji jubileuszowej edycji konkursu organizatorzy wyróżnili także niektórych twórców za całokształt pracy. Małgorzata Kalarus, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w obecności Janusza Kozioła, zastępcy dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie wręczyła okolicznościowe listy gratulacyjne dla 17 twórców ludowych oraz 12 instytucji kultury z regionu tarnowskiego i nowosądeckiego.