Długa droga wspólnych inwestycji

 O podziale pieniędzy dla poszczególnych subregionów województwa małopolskiego oraz o najważniejszych przedsięwzięciach, istotnych dla ogólnego rozwoju województwa, dyskutowano podczas Forum Subregionu Tarnowskiego. A jest nad czym dyskutować, bo ponad 500 milionów euro to kwota, którą należałoby mądrze wydać.

 

Samorząd województwa małopolskiego, wraz z partnerami społecznymi i gospodarczymi, przystępuje do kolejnego etapu prac nad Subregionalnym Programem Rozwoju (SPR), czyli terytorialnym mechanizmem realizacji regionalnej polityki rozwoju dla pięciu subregionów województwa – tarnowskiego, sądeckiego, Małopolski Zachodniej, Podhalańskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.

30 kwietnia w tarnowskim Ratuszu odbyło się pierwsze z pięciu forów subregionalnych, podczas którego zaprezentowane zostały aktualne rozstrzygnięcia dotyczące nowego programu regionalnego, który będzie źródłem wsparcia finansowego dla przedsięwzięć poszczególnych subregionów i który opiewa na niebagatelną kwotę 526 milionów euro. – Musimy te środki potraktować tak, jak gdyby miało to być ostatnie wsparcie z Unii Europejskiej. Skończył się okres łatwych projektów. Nie stać nas na fontanny w każdym sołectwie, a jeśli ktoś jednak chce je budować, to niech to robi za własne pieniądze – mówił podczas konferencji wicemarszałek Roman Ciepiela.

Chodzi, i słusznie, o to, by pieniądze wydać mądrze. Zaplanowane projekty subregionów powinny być więc wspólne, realizowane przez kilku partnerów oraz przemyślane, a to myślenie powinno sięgać dalej, niż rok czy dwa. Jeżeli np. w planach znajdzie się organizacja strefy aktywności gospodarczej, to musi uwzględniać sensowną komunikację.

W ramach SPR realizowane mają być m.in. przedsięwzięcia z zakresu: infrastruktury, rozwoju gospodarczego, poprawy efektywności energetycznej, wspierania gospodarki niskoemisyjnej, zrównoważonego transportu miejskiego, gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, rozwoju, udostępniania i promocji dziedzictwa naturalnego, rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, dróg o znaczeniu subregionalnym, usług społecznych ukierunkowanych na wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych, kształcenia zawodowego, infrastruktury ochrony zdrowia o znaczeniu subregionalnym.

Subregion tarnowski w ramach programu zyska prawie 100 milionów euro. Marszałek Ciepiela wspomina w tym kontekście o medycynie, a więc nowoczesnej diagnostyce, nowych lekach czy badaniach klinicznych. W obszarze zainteresowania pozostaje także energetyka – gromadzenie energii, budownictwo energooszczędne, odnawialne źródła energii. Marszałek widzi nawet źródła geotermalne na zboczach Góry Świętego Marcina, ale to chyba jednak wizja nie na ten okres finansowania.

Na razie wszyscy są na początku długiej drogi do wspólnego inwestowania.

 

30.04.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |