Młodzi u błogosławionej Karoliny

 W setną rocznicę śmierci bł. Karoliny w Zabawie i Wał-Rudzie odbędzie się Diecezjalne Forum Młodzieży. Młodzi ludzie będą podczas niego dyskutować także o wyzwaniach duszpasterskich w kontekście Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

 

17 i 18 maja młodzi ludzie z diecezji tarnowskiej  spotkają się w Zabawie i Wał-Rudzie. W sanktuarium bł. Karoliny odbędzie się Diecezjalne Forum Młodzieży, jubileusz setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny oraz dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.

W niedzielę, 18 maja, o godzinie 13.30 w Wał-Rudzie „pod gruszą” rozpocznie się spotkanie modlitewne. To pod tym drzewem bł. Karolina gromadziła swoich rówieśników i okoliczne dzieci, aby uczyć ich prawd wiary i przygotowywać do sakramentów świętych. O godzinie 15.00 pod przewodnictwem ks. Artura Ważnego rozpocznie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, a o 17.00 w Wał-Rudzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego.

Podczas Forum  młodzi będą dyskutować o wyzwaniach duszpasterskich w kontekście Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. O planach i przygotowaniach do tego wydarzenia będą mówić przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie i Tarnowie. Zaplanowano też pracę w grupach i wspólną modlitwę w sanktuarium bł. Karoliny. W Forum wezmą udział m.in. osoby, które mają być odpowiedzialne za wolontariat w dekanatach podczas Światowych Dni Młodzieży. - Chcemy wspólnie zaplanować pracę formacyjną na najbliższe miesiące w kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyzwań jest bardzo dużo. Zachęcamy młodych do tworzenia tego dzieła. W całej diecezji rola liderów, animatorów młodzieżowych, będzie bardzo duża, bo pomogą oni w organizacji spotkań modlitewnych, kulturalnych i samym przyjęciu gości z całego świata. Mamy też nadzieję, że zaproszą swoich rówieśników do współpracy, bo pracy czeka nas sporo - mówi ks. Paweł Górski, koordynator diecezjalny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zanim młodzi z całego świata spotkają się z papieżem w Krakowie, odwiedzą także diecezję tarnowską. Od 20 do 25 lipca 2016 roku, w ramach tzw. Tygodnia Misyjnego, w diecezji tarnowskiej spodziewanych jest około 10 tysięcy osób. Kilka dni później przed diecezją tarnowską będzie stało jeszcze większe wyzwanie logistyczne - przyjęcie dużej liczby gości z całego świata. Tarnów, Brzesko, Bochnia i okoliczne miejscowości będą obok Krakowa miejscami spotkań modlitewnych, katechez oraz bazą noclegową podczas Światowych Dni Młodzieży. Przewiduje się, że parafie, szkoły i inne instytucje na trasie Kraków – Tarnów będą miały zadanie zorganizowania spotkań i noclegów dla nawet 100 tysięcy osób z całego świata.

Ksiądz Paweł Górski spodziewa się, że w diecezji tarnowskiej trzeba będzie przeszkolić około tysiąca młodych ludzi, którzy bezpośrednio włączą się w organizację ŚDM i Tygodnia Misyjnego. W każdej parafii powinno być przynajmniej kilku takich animatorów. -  Wolontariusze - animatorzy młodzieżowi powinni być osobami pełnoletnimi, czyli dziś mogą mieć 16 lat. Liczymy też, że pomogą nam nauczyciele i ludzie dobrej woli, którzy dobrze znają język angielski - dodaje ks. Górski.

15.05.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |