Salon poezji Rafała Wojaczka

 Miejska Biblioteka Publiczna i tarnowski teatr zapraszają 18 maja o godzinie 11.00 na kolejny Salon Poezji. Tym razem będzie to spotkanie z poezją Rafała Wojaczka, którą widzowie usłyszą w wykonaniu Matyldy Baczyńskiej i Piotra Hudziaka. Gościem Salonu będzie Bogusław Kierc – aktor teatralny i filmowy, a jednocześnie przyjaciel i biograf Rafała Wojaczka. Spotkanie odbędzie się na małej scenie teatru.

 

Salon poezji Rafała Wojaczka „Boję się ciebie ślepy wierszu” organizują wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie i tarnowski teatr.

Gościem Salonu będzie Bogusław Kierc, aktor teatralny i filmowy, reżyser, krytyk literacki, a jednocześnie przyjaciel i biograf Rafała Wojaczka, autor książki „Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera”. Wiersze czytać będą Matylda Baczyńska i Piotr Hudziak, a spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Wiesława Ochwata (akordeon).

Salon Poezji odbędzie się 18 maja o godzinie 11.00 na malej scenie teatru.
Rafał Wojaczek urodził się 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie. Maturę zdał w liceum wieczorowym w Kędzierzynie (1963), następnie studiował krótko polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1964 przeprowadził się do Wrocławia i poświęcił całkowicie pisaniu. Debiutował rok później w miesięczniku „Poezja" wierszami „Ludzie kładą się spać...", „Martwy sezon", „Mit rodzinny", „Mój pies bardzo przyjemny", „Nasza pani", „On"i „Wiem, kto to jest", opublikowanymi z wprowadzeniem Tymoteusza Karpowicza. Swoje utwory publikował następnie m.in. w „Odrze", „Poglądach", „Twórczości” i „Tygodniku Kulturalnym". Przygotował do druku cztery tomy wierszy, z których za jego życia ukazały się tylko dwa: „Sezon"(1969) oraz „Inna bajka" (1970). Zmarł w nocy z 10 na 11 maja 1971 roku po zażyciu środków nasennych. Pośmiertnie przyznano mu Nagrodę im. Andrzeja Bursy.

Burzliwe życie młodego twórcy, naznaczone alkoholizmem, skandalami i zakończone samobójczą śmiercią, przyczyniło się do powstania mitu „poety przeklętego" i zaliczenia Wojaczka do „kaskaderów literatury". Taka etykietka do dziś ma wpływ na ogromną popularność jego poezji, ale przesłoniła jej istotnie znaczenia i bogactwo, wymykające się schematowi artysty-buntownika.

16.05.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |