Ma, Mai, Mamm, Mamme, Maire - zawsze oznacza to samo

O matce można pisać i mówić tylko pięknie i ciepło. Matka - tak wiele zamyka się w tym słowie, które zawsze oznacza miłość. Ale dziesiejsze mamy nieco różnią się od tych opiewanych w wierszach i pieśniach. Nie, nie są gorsze, mamy zawsze są cudowne i najbardziej kochane.Ale model kobiety, przesyconej zawsze ciepłem, łagodnością i wyrozumiałością, odchodzi powoli do lamusa. Dzisiejsze mamy pracują albo za dużo, albo za mało, są nadopiekuńcze albo odrzucające, zanadto rozpieszczają swoje pociechy lub nie potrafią postawić granic. Próbują więc balansować na linie pomiędzy sprzecznymi wymaganiami... Ale wciąż utrwala się wizerunek, w który one - z radością, z bólem serca, z gniewem, poczuciem winy i poczuciem krzywdy - starają się wpasować.

Współczesne mamy tak naprawdę nie różnią się od mam sprzed kilkudziesięciu lat. Tak samo kochają swoje dzieci, zaspokajają ich potrzeby, dbają o rozwój. Zmienił się jedynie świat w którym żyją, a to wiąże się z ich innym stylem życia. Współczesna mama to kobieta, która podejmuje równocześnie wiele życiowych ról, które tak naprawdę nie muszą być w stosunku do siebie w opozycji. Na przykład rola żony, matki, zawodowa, rola pani domu bądź kucharki, sprzątaczki, organizatora, negocjatora. Obraz współczesnej matki to obraz kobiety aktywnej, wypełniającej w życiu równocześnie wiele zadań zarówno domowych jak i poza domem.


Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja). Obecnie obchodzony Dzień Matki jest ściśle związany z historią "matczynej niedzieli" obchodzonej od XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego "matczynego ciasta", jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna.

Dzień Matki ma wieloletnią tradycję w różnych krajach, stąd też nie zawsze obchodzony jest tego samego dnia. Najczęściej mamy świętują w drugą niedzielę maja, ale już w Armenii 7 kwietnia, w Meksyku - 10 maja, W Boliwii - 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara - 12 sierpnia, a w Indonezji - 22 grudnia. Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie, a w Polsce po raz pierwszy obchodzono go w Krakowie w 1923 roku. Nie wykształciła się u nas konkretna tradycja związana z tym świętem, o mamach po prostu pamiętamy i składamy im życzenia. Ale np. we Włoszech podczas La Festa della Mamma popularne są ciasta w kształcie serca. Co więcej, w ten dzień cała rodzina zajmuje się domem, pozwalając mamie odpocząć. W Jugosławii w Dzień Matki dzieci wślizgują się do sypialni rodziców i przywiązują mamę do łóżka. Po obudzeniu mama próbuje przekupić dzieci słodyczami, które wcześniej przygotowała specjalnie na tę okazję. W Szwecji w Dzień Matki (25 maja) urządzana jest wielka akcja charytatywna - uzyskany dochód ze sprzedaży plastikowych kwiatów przeznaczany jest na wspomaganie najbiedniejszych rodzin. Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. A może w tym roku, wraz z wielkim bukietem kwiatów, które zawsze potrafią więcej niż my powiedzieć, warto podarować naszym mamom zaproszenie na cytologię i mammografię? Chcemy przecież, aby cieszyły się razem z nami życiem, dziećmi, wnukami... Muszą więc dbać o siebie, a dbając nieustannie o nas, na wszystko inne najczęściej brakuje im czasu.


Jest na świecie przepiękna istota,
u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami - matka.
/Mikołaj Ostrowski/
21.05.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |