Awans Ekoszkoły?

 Ekologia i ochrona przyrody ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych Nizin Środkowopolskich to temat przewodni tegorocznej edycji VI Ekologicznego Konkursu Szkół Podstawowych Ekoszkoła. Podczas finału konkursu przeprowadzonym w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie prym wiodła szkoła z Niecieczy.

 

W Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie odbył się finał VI Ekologicznego Konkursu Szkół Podstawowych Ekoszkoła. Ekoszkoła to konkurs, który sprawdza wiedzę uczniów szkół podstawowych z zakresu treści przyrodniczych, co rok kładąc nacisk na inne zagadnienia. W tym roku weryfikowano wiedzę dotyczącą ekologii i ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych nizin środkowopolskich.

W konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły ze szkół podstawowych ziemi brzeskiej i tarnowskiej. Uczniowie musieli wykazać się w pierwszej rundzie wiedzą, później jury oceniało prace plastyczne lub fotograficzne oraz prezentację o środowisku przyrodniczym danej miejscowości i działaniach ekologicznych szkoły. - Konkurs jest w mojej opinii konkursem bardzo trudnym – mówi jego współorganizator Piotr Kania, reprezentujący GOK w Borzęcinie. – Uczniowie muszą wykazać się zarówno w teorii podczas ogólnego testu wiedzowego, jak i praktyce przygotowując często przebogate albumy i prezentację. Każda z przyjeżdżających tu szkół ma już swoje osiągnięcia w tej dziedzinie i chce się nimi pochwalić.Przygotowane prace pokazały wrażliwość uczniów na piękno środowiska naturalnego swojego regionu, bogactwo rodzimej flory i fauny oraz liczne ciekawostki z poszczególnych miejscowości.

Agnieszka Kuk-Masiuk, przewodnicząca komisji konkursowej także przyznaje, że przygotowane pytania testowe były bardzo podchwytliwe. - W teście najlepszymi okazały się szkoły z Niecieczy i Woli Dębińskiej, ale pozostałe placówki też nieźle sobie poradziły. Albumy i prezentacje były ciekawe, a niektóre nawet bardzo. Na przyszłość sugeruję przygotować jak najwięcej ciekawostek, żeby zainteresować członków jury i innych uczestników konkursu.

Tegoroczna edycja konkursu bezsprzecznie należała do Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola w Niecieczy, którego reprezentanci najlepiej napisali test wiedzowy i przygotowali najciekawszy album prezentujący florę i faunę swoich okolic. Na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół i Przedszkola w Przyborowie, a miejsce trzecie wywalczyła Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym. Wyróżnienie za najlepszą prezentację otrzymał Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gwoźdźcu.

Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Borzęcin, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Urząd Marszałkowski w Krakowie oraz prywatnych sponsorów. Zwycięzcy – szkoła z Niecieczy - zdobyli tytuł „Ekoszkoła 2014” i statuetkę Wójta Gminy Borzęcin, którą wręczył zastępca, Tadeusz Żurek.

Patronat nad konkursem sprawowali: Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty, Andrzej Potępa – starosta brzeski oraz Janusz Kwaśniak – wójt Borzęcina. Honorowy patronat sprawował także Wojciech Kozak - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. – Cieszę się, że konkurs ma tak wysoki poziom i jestem nim zachwycona. Chcę namówić organizatorów, żeby zorganizować go w roku następnym wspólnymi siłami z Małopolskim Kuratorium Oświaty, jako konkurs obejmujący wszystkie szkoły w województwie – mówiła po zakończeniu konkursu Urszula Blicharz, dyrektor Tarnowskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, zapraszając jednocześnie wszystkie szkoły do Tarnowa na specjalną prezentację podczas finału jednej z akcji prowadzonej przez kuratorium. - Prawdopodobnie w przyszłym roku spotkamy się w ramach Ekoszkoły w Tarnowie. Gratuluję organizatorom wspaniałego pomysłu i bardzo dobrej organizacji tej imprezy. Chciałabym, aby podobne konkursy organizowane były w innych gminach, a laureaci tych konkursów w Tarnowie wezmą udział w etapie wojewódzkim. Gratuluję wszystkim szkołom i zachęcam do udziału w przyszłych edycjach.

Pozytywnie konkurs oceniła także Patrycja Łabuz-Walczak z Parków Krajobrazowych Pogórza, reprezentująca Urząd Marszałkowski w Krakowie. - Widać zaangażowanie nie tylko nauczycieli, ale i dzieci, które pracują zespołowo, co się rzadko zdarza i też jest nauką samą w sobie.

Organizatorami tegorocznej edycji byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Europejskie Centrum Ochrony Środowiska, Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Stowarzyszenie Europa Nasz Dom oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym.

 

 

28.05.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |