Nadciąga Chmura Edukacyjna

 W województwie małopolskim rozpoczyna się realizacja, unikatowego w skali kraju, projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”.  Programem pilotażowym objęte zostaną m.in. trzy tarnowskie szkoły. W przyszłości projekt ma dotrzeć do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Małopolsce. Łączny szacunkowy koszt to około 125 milionów złotych.

 

W Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie wicemarszałek Roman Ciepiela i zastępca prezydenta Tarnowa Krystyna Latała podpisali 28 maja, opiewającą na pół miliona złotych, umowę w sprawie udziału tarnowskich szkół w pilotażowej części programu „Małopolska Chmura Edukacyjna”.

Pierwszy etap projektu realizowany będzie w latach 2014–2015. Weźmie w nim udział 21 szkół ponadgimnazjalnych, w tym II i IV Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie.

W ramach „Małopolskiej Chmury Edukacyjnej” do września powstanie system informatyczny umożliwiający sześciu krakowskim uczelniom (Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny) ściślejszą współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Zajęcia będą prowadzone w 10 dziedzinach: fizyka, informatyka, matematyka, biologia, chemia, budownictwo, przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie, środowisko i żywność oraz język angielski. Program przewiduje m.in. prowadzenie wirtualnych wykładów, ćwiczeń i laboratoriów. - To projekt innowacyjny na skalę kraju. Jednym z jego założeń jest zainteresowanie małopolskiej młodzieży kierunkami kształcenia, które zostały uznane za strategiczne z punktu widzenia rozwoju województwa – mówi wicemarszałek Roman Ciepiela.

Po etapie „pilotażu”, w kolejnych latach projekt ma dotrzeć do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Małopolsce. Według szacunków, docelowo w projekcie będzie uczestniczyło 50 tysięcy uczniów z 200 szkół, a koszt realizacji wyniesie około 125 milionów złotych. - Dzięki tym działaniom możliwe będzie również: zapoznanie się z ofertą szkół wyższych, co wpłynie na świadomy wybór kierunku studiów oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do korzystania z technik komunikacji multimedialnej. Uczelnie z kolei będą mogły bezpośrednio współpracować z najzdolniejszymi uczniami Małopolski – mówi Krystyna Latała, zastępca prezydenta Tarnowa.

28.05.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |