Być strażakiem

 Strażacy ochotnicy z terenu gminy Borzęcin uroczyście świętowali Gminny Dzień Strażaka, który w tym roku połączono z Gminnym Dniem Dziecka. O ile druhowie świętowali uroczyście i poważnie, o tyle na najmłodszych mieszkańców gminy czekało mnóstwo radości i zabawy.

 

Tradycja organizacji obchodów Dnia Strażaka w gminne Borzęcin od kilku już lat podtrzymywana jest przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Tym razem gospodarzem uroczystości byli druhowie z OSP w Łękach. Oprócz możliwości prezentacji sprzętu pożarniczego i samych jednostek, strażackie święto było okazją do podsumowania dorobku druhów z całej gminy. - Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności.(...) Ale czy może być coś piękniejszego w życiu człowieka niż poświęcenie się drugiemu człowiekowi, oddanie i troska o jego bezpieczeństwo? A właśnie takie idee przyświecają strażakom, czerpane wprost od ich patrona św. Floriana – mówił podczas uroczystości Janusz Kwaśniak, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Borzęcinie, a zarazem wójt gminy.

Obchody rozpoczęły się zbiórką strażaków, reprezentujących wszystkie jednostki z gminy, następnie w uroczystym szyku przemaszerowano na miejsce obchodów, stadion sportowy w Łękach. Po odprawieniu mszy świętej, złożeniu meldunku i odśpiewaniu hymnu państwowego jako pierwszy głos zabrał gospodarz uroczystości Janusz Kwaśniak. - Dzisiejszy dzień, to okazja do podsumowań dorobku jednostek w gminie Borzęcin, gdzie w zdecydowanej mierze tradycja kroczy w przyszłość wraz z nowoczesnością, gdzie powstają drużyny młodzieżowe dziewcząt i chłopców, gdzie społeczna służba łączy pokolenia.

W obecnej kadencji samorządu na ochotnicze straże pożarne wydatkowano z budżetu gminy kilka milionów złotych. Dzięki zarówno środkom własnym, jak i tym ze źródeł zewnętrznych, gruntownie przebudowano remizę OSP w Przyborowie, do jednostki OSP w Borzęcinie Górnym trafił nowy ratowniczo – gaśniczy wóz bojowy Mercedes-Benz ATAGO 1429 AF, a setki tysięcy złotych wydatkowano na doposażenie jednostek w sprzęt bojowy oraz środki ochrony osobistej strażaka. Inwestycje prowadzono także w remizie w Łękach, a stan wyposażenia poszczególnych jednostek z roku na rok jest coraz lepszy. - W roku 2013 wykonano termomodernizację ścian i stropów wraz z elewacją, malowanie dachu, wymianę orynnowania oraz wymianę stolarki drzwiowej i parapetów. W bieżącej kadencji zrealizowano również wymianę okien oraz wykonano kompleksowe prace remontowe wewnątrz budynku. W sześciu jednostkach na wyposażeniu znajduje się m.in. 11 wozów bojowych, nowoczesne motopompy, agregaty prądotwórcze, aparaty tlenowe, zestawy narzędzi ratowniczych – przypomniał Janusz Kwaśniak. Komendant Powiatowy PSP w Brzesku, starszy brygadier Dariusz Pęcak pogratulował także pomysłu połączenia Dnia Strażaka z Dniem Dziecka. - Pierwszy raz od kilku lat kiedy uczestniczę w świętach strażackich jestem na takim nietypowym, jak to w Łękach. Gratuluję organizatorom tego pomysłu. Rzeczywiście w czasach, kiedy ludzie wyjeżdżają są braki kadrowe w jednostkach OSP i takie połączenie dwóch imprez to wspaniała inicjatywa.

Oficjalne uroczystości zakończył krótki koncert orkiestry dętej z Uścia Solnego, a następnie druhowie dumnie zaprezentowali sprzęt pożarniczy przejeżdżając kolumną swoich pojazdów przez centrum Łęk. Nietypowa parada wzbudziła spore zainteresowanie wśród dorosłych mieszkańców i jeszcze większe wśród również świętujących najmłodszych. Później bawiły się już tylko dzieci, które licznie przybyły tego dnia na stadion w Łękach. Dla nich i ich opiekunów przygotowano specjalny program pełen konkursów, zabaw i występów.

06.06.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |