Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie zapraszają 10 czerwca o 19.00 na wernisaż wystawy „Byliśmy”, poświęconej żydowskim mieszkańcom Tarnowa i okolicznych miasteczek. Część wystawy prezentowana będzie w muzeum, część w BWA. Ekspozycję oglądać będzie można do 24 sierpnia.
10 czerwca na podwójny wernisaż zapraszają Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. W obydwu instytucjach prezentowana będzie wystawa „Byliśmy”, poświęcona żydowskim mieszkańcom Tarnowa i okolicznych miasteczek.
Otwarcie w muzeum przy Rynku 20-21 odbędzie się o godzinie 19.00, a w BWA godzinę później. Otwarcie poprzedzi o godzinie 17.00 w ratuszu wykład Andy Rottenberg „Artysta i wojna”.
Kuratorkami wystawy są Dorota Krakowska i Anna Bujnowska. Ekspozycja łączy prace współczesnych artystów i materiały historyczne. - Niektóre realizacje oparte są na lokalnych archiwaliach - fotografiach, nagraniach i powstały specjalnie na wystawę, inne mają charakter bardziej uniwersalny. Wszystkie, na różne sposoby i przez rożne media, próbują odnaleźć miejsca, relacje i przede wszystkim ludzi, którzy byli integralną częścią tego miasta i świata sprzed wojny. Tworzą się tu historie fikcyjne, półprawdziwe, przypominane są te autentyczne. Kiedyś byliśmy tu razem – pisze m.in. we wstępie do okolicznościowego wydawnictwa Anna Bujnowska.
Artyści biorący udział w wystawie to: Kinga Bielec, Marek Chlanda, Ulrike Grossarth, Assaf Gruber, Stefania Gurdowa, Tadeusz Kantor, William Kentridge, Wilhelm Sasnal, Ireneusz Socha, Wiola Sowa, Dorota Krakowska i Wojciech Wilczyk.
W części prezentowanej w muzeum Marek Chlanda na podstawie znalezionego zdjęcia legitymacyjnego Chaji German z 1941 roku w serii prac stworzył własną opowieść o tej młodej żydowskiej kobiecie. Wilhelm Sasnal w futurystycznym komiksie opowiada o codziennym życiu fikcyjnej tarnowskiej rodziny żydowskiej w latach 1927–2028. Ireneusz Socha sięgnął do nagrań rozmów, które przeprowadził z Abrahamem Ladnerem, i skomponował instalację dźwiękową o tym „ostatnim tarnowskim Żydzie”. Praca Ulrike Grossarth to płaszcz uszyty z materiału wyprodukowanego w oparciu o wzory i ornamenty przedwojennych żydowskich tkanin z fabryk tekstylnych we wschodniej Polsce. Instalacje uzupełnione są dokumentami filmowymi i fotograficznymi.
W części wystawy zlokalizowanej w BWA znajduje się „Umarła klasa” Tadeusza Kantora. Lokalny wymiar i charakter pokazywanych prac dopełnia dzieło południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge’a „Oddychać, Rozpuszczać się, Powracać”, prezentowane w głównej sali BWA. To animowany tryptyk filmowy o uniwersalnej wymowie, dotyczący kondycji człowieka obciążonego przeszłością i zniewolonego przez mechanizmy systemów polityczno-społecznych.
Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczne wydawnictwo z tekstami: Adama Bartosza, Havivy Pedayi, Andy Rottenberg, Marty Kufel, Grzegorza Niziołka, Agnieszki Sabor oraz autorskimi wypowiedziami artystów.
Prace oglądać będzie można do 24 sierpnia. Wstęp wolny
Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski”.