Do końca czerwca trwać będą zapisy do udziału w Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”, który odbędzie się w Tarnowie 27 września. Obok zmagań konkursowych, punktem kulminacyjnym będzie msza święta w tarnowskiej katedrze, podczas której śpiewy wykonywać będą wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu.
Chóry z całej Polski zaproszone są do udziału w Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”, który odbędzie się 27 września w Tarnowie. W Festiwalu mogą uczestniczyć chóry wykonujące religijną muzykę chóralną a cappella, a oceniane będą w trzech kategoriach - zespoły kameralne, chóry jednorodne i chóry mieszane. - Chórzyści często stają się kaznodziejami, przekazując swoim śpiewem prawdy wiary, oddając cześć Bogu - mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.
W jury zasiądą niekwestionowane autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian-Hałoń, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając (Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie) i prof. dr Jerzy Kurcz z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Każdy chór zobowiązany jest wykonać w układzie wielogłosowym a cappella przynajmniej trzy dowolne utwory religijne z własnego repertuaru zróżnicowane stylistycznie i jeden utwór obowiązkowy, którym jest Kyrie wybrane z dowolnego cyklu mszalnego.
Jury oceniać będzie intonację, artykulację, ekspresję muzyczną, dobór repertuaru, oraz prezencję chóru podczas występu. Każdy chór uczestniczący w Festiwalu otrzyma dyplom uczestnictwa. Chóry, które zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii, otrzymają nagrody pieniężne. Jury może przyznać dodatkowe trzy wyróżnienia dla chórów z diecezji tarnowskiej.
Obok konkursowych przesłuchań, które będą odbywać się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, punktem centralnym będzie uroczysta msza święta w tarnowskiej katedrze, podczas której śpiewy wykonają wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu.
Organizatorami Festiwalu są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie i Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.