Nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” prezentowany jest w tarnowskim Ratuszu. Przedstawia on fragment taborów armii siedmiogrodzkiej. Muzeum Okręgowe w Tarnowie jest już w posiadaniu 18 fragmentów obrazu, ale jeden z nich jest depozytem złożonym przez właściciela. Nowy fragment dzieła Jana Styki wkrótce trafi do konserwacji i oprawy.
Po uzyskaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcia finansowego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Muzeum Okręgowe w Tarnowie zakupiło kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”.
Nowy fragment wielkiego obrazu prezentowany jest obecnie w tarnowskim Ratuszu. Przedstawia on fragment taborów armii siedmiogrodzkiej generała Józefa Bema z charakterystycznymi długorogimi wołami zaprzężonymi do wozu taborowego. Można go będzie oglądać do 6 lipca, następnie skierowany zostanie do konserwacji i oprawy.
Panoramiczny obraz nazywany „Bem w Siedmiogrodzie”, „Bem i Petofi”, „Bem pod Sybinem” a z czasem po prostu „Panoramą Siedmiogrodzką” został namalowany w 1897 r. przez zespół artystów pod kierunkiem Jana Styki, współautora również „Panoramy Racławickiej”. Obraz powstał w Lwowie, a w marcu 1898 r. wystawiono go w Budapeszcie. Wydarzenie to miało przypomnieć o rocznicy Rewolucji Węgierskiej z lat 1848-49. W kolejnych latach Panorama była wystawiana jeszcze w kilku miastach Węgier.
Ponieważ spółka węgierska, która zamówiła obraz nie zdołała zebrać odpowiednich funduszy, aby zapłacić uzgodnioną sumę, Styka obraz zabrał do Polski. Eksponował go w Krakowie i w Warszawie, po raz ostatni w 1907 r.
Czas panoram, jako masowej rozrywki, ukazującej w efektownej formie sceny historyczne i batalistyczne skończył się wraz z powstaniem filmu, dlatego właściciel zdecydował się pociąć wielki obraz na łatwiejsze do zbycia fragmenty, które osobiście podpisał swym nazwiskiem. Nie wiadomo na ile fragmentów obraz pocięto i gdzie trafiły jego fragmenty. Po raz pierwszy wystawiono trzy fragmenty tej Panoramy w 1927 r. w krakowskim Pałacu Sztuki. Był między nimi fragment z gen. Bemem, który w dwa lata później, z okazji sprowadzenia prochów generała do Tarnowa, właściciel oferował Radzie Miasta. Niestety, do transakcji nie doszło i ten fragment do dziś uznany jest za zaginiony.
Kolejny etap w historii Panoramy Siedmiogrodzkiej zaczął się w 1978 r. kiedy to do tarnowskiego muzeum zakupiono pierwszy fragment przedstawiający rannego huzara wiezionego na wozie. To zainspirowało pracowników muzeum do poszukiwań kolejnych fragmentów.
Akcja poszukiwań przyniosła w efekcie informacje o 36 fragmentach, o których wiadomo, że istnieją lub istniały (trzy fragmenty znane są tylko z przedwojennych fotografii, nie wiadomo czy się zachowały do dziś).
Z okazji pobytu w Tarnowie prezydentów Polski i Węgier w roku 2013, w trakcie uroczystości Dni Przyjaźni Polsko Węgierskich, z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Prezydenta Węgier zakupiono kolejne dwa fragmenty Panoramy. „Pierwszy konny posłaniec”, to huzar na koniu (wymiary obrazu 160 x 120 cm), drugi to „Ułani polscy po dowództwem hrabiego Franciszka Łosia” (wymiary 100 x 100 cm).
Dzięki ostatniemu zakupowi tarnowskie muzeum jest obecnie w posiadaniu 18 fragmentów „Panoramy”, przy czym jeden jest jedynie depozytem złożonym przez właściciela z Kalifornii. Na stałej wystawie prezentowanych jest 14 fragmentów, jeden fragment jest na wystawie w Budapeszcie, jeden jest zbyt duży do prezentacji (385 x 328 cm) w posiadanych wnętrzach, jeden zdobi gabinet dyrektora, a obecnie zakupiony prezentowany jest w Ratuszu. Pozostałe znane fragmenty znajdują się polskich muzeach w Warszawie, Krośnie i Łęczycy. Kilka znajduje się w rękach prywatnych, w tym jeden w Anglii.
Poszukiwania nadal trwają, istnieje możliwość, że jakieś obrazy znajdują się w muzeach ukraińskich. Dotychczas odnalezione i pozyskane fragmenty znajdowały się w USA i w Niemczech.