Na wysokim, szóstym miejscu w Polsce w kategorii gmin wiejskich uplasowała się gmina Borzęcin w Rankingu Związku Powiatów Polskich dla najlepszych samorządów. Borzęcin wciąż nie zwalnia tempa i od kilku już lat mieści się w pierwszej dziesiątce rankingu.
W Świdnicy odbył się Ogólnopolski Kongres Regionów pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody w Rankingu Związku Powiatów Polskich dla najlepszych samorządów, ocenianych w kilku kategoriach.
W sumie nagrodzono 157 prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów. W kategorii gmin wiejskich gmina Borzęcin ponownie zdobyła tytuł Laureata, plasując się na wysokim, szóstym miejscu w Polsce. Wyróżnienie z rąk Anny Traczewskiej, dyrektora marketingu Newsweek Polska odebrał Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin. - Kolejna edycja rankingu i ponownie miejsce w pierwszej dziesiątce. To z pewnością powód do satysfakcji, ale również potwierdzenie, że od kilku lat nie zwalniamy tempa – mówi Janusz Kwaśniak. - Warto przy tym przypomnieć, że w poprzednich latach gmina Borzęcin zajmowała w swojej kategorii równie eksponowane miejsca: w 2010 i 2011 roku - piąte, w 2012 - czwarte. Najwięcej punktów w ramach prowadzonego rankingu otrzymujemy za ilość pozyskanych i wydatkowanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych i zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej.
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Trwający cały rok ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Samorządy oceniane są przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; ochrona zdrowia i pomoc społeczna; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; rozwiązania ekoenergetyczne i proekologiczne; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Kolejność w rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.