Więcej na badania w Zakładach Mechanicznych

 Prawie 65 milionów złotych zainwestują w ciągu kilkunastu miesięcy Zakłady Mechaniczne w Tarnowie w rozbudowę Centrum Badawczo – Rozwojowego. Pozwoli to również na stworzenie ponad 30 nowych miejsc pracy. Tarnowskie CBR współfinansowane jest, jako jedyne w Polsce, z funduszy unijnych.

 

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Zakładów Mechanicznych Tarnów będzie nadal rozbudowywane. Zapadły decyzje w sprawie trzykrotnego rozszerzenia zakresu dofinansowania przedsięwzięcia z funduszy unijnych. Firma zainwestuje do połowy przyszłego roku na ten cel w sumie blisko 65 mln zł. Zrealizowanych zostanie 95 zadań, związanych z zakupem maszyn, urządzeń i sprzętu laboratoryjnego oraz oprogramowania, a także modernizacją budynków. Pozwoli to na wykorzystanie innowacyjnych technologii i zwiększenie zatrudnienia o ponad 30 osób. - To bardzo dobra wiadomość dla Zakładów, ale też małopolskiej gospodarki i rynku pracy. Będziemy zatrudniali kolejnych wysoko kwalifikowanych inżynierów. Chcemy być jednym z liderów w zakresie badań i rozwoju. Chcemy świadczyć usługi w zakresie innowacyjnych technologii wytwarzania – mówi Krzysztof Jagiełło, prezes Zakładów Mechanicznych. - Potrzeba systematycznej pracy przy przygotowywaniu nowych produktów wynika z konieczności utrzymania konkurencyjności na rynku krajowym, ale jest także związana z poszukiwaniem możliwości eksportu.

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne uczestniczą we wszystkich istotnych konsorcjach i programach modernizacyjnych armii. Systematycznie wprowadzają także innowacyjne technologie, które są dedykowane dla przemysłu obronnego oraz lotniczego. Pracujące już Centrum Badawczo-Rozwojowe jest jedyną w kraju inwestycją w obszar badań i rozwoju w przemyśle sektora obronnego, przeprowadzoną przy udziale dofinansowania ze środków unijnych. Połowa wartości tej inwestycji jest finansowana w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

- Przygotujemy  i wyposażymy pomieszczenia CBR w nowy sprzęt, aby nasze urządzenia techniki wojskowej spełniały wymagania głównych odbiorców Sił Zbrojnych RP, ale nie na poziomie, jaki jest wymagany dzisiaj, tylko oczekiwanym za pięć, sześć, a może nawet 10 lat – zapewnia Wojciech Gruszecki, członek Zarządu Zakładów Mechanicznych.

Wśród zasadniczo zmienionych produktów, które opracują konstruktorzy w Centrum Badawczo-Rozwojowym  znajdą się systemy uzbrojenia pokładowego, elementy indywidualnego wyposażenia żołnierzy,  jak również systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu.

15.07.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |