17 sierpnia o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert festiwalu „Emanacje” na zamku w Dębnie. Wstęp wolny. W trakcie bieżącego weekendu festiwalowe koncerty odbędą się również w Krakowie, Szymbarku i Suchej Beskidzkiej.
Na bieżący weekend zaplanowano cztery kolejne koncerty festiwalu „Emanacje”. Jeden z nich, w niedzielę 17 sierpnia o godzinie 16.00, odbędzie się na zamku w Dębnie. Wystąpi duet Izabela Buchowska (wiolonczela) i Jakub Tchorzewski (fortepian), a publiczność usłyszy muzykę Witolda Szalonka, Jerzego Bauera oraz Fryderyka Chopina.
Wstęp na koncert jest wolny.
Pozostałe festiwalowe imprezy odbędą się w Krakowie, Szymbarku i Suchej Beskidzkiej.
Izabela Buchowska naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w Olsztynie w wieku lat 12, następnie kształciła się na uczelniach w Poznaniu, Lubece i Nowym Jorku. Ostatni semestr studiów w Nowym Jorku spędziła jako gościnna artystka w słynnej Juilliard School. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Pokorskiego i Tomasza Lisieckiego, studiów podyplomowych w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie prof. Ulfa Tischbirka oraz studiów profesjonalnych w Mannes College of Music (Nowy Jork) w klasie światowej sławy wiolonczelistki, prezydent „Violoncello Society” w Nowym Jorku, prof. Barbary Stein- Mallow.
Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich współpracując z tak wybitnymi osobowościami jak: Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Andrzej Bauer, Pierre Laurent-Aimard, Ulf Tischbirek, Edna Michell, Baruch Arnon, Tomasz Strahl, czy Roman Jabłoński. Artystka jest także laureatką wielu nagród i stypendiów. Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m. in. na słynnym Schlezwig - Holstein Festival w Niemczech i Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku.
Jakub Tchorzewski występował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Japonii, a jego koncerty były transmitowane przez narodowe rozgłośnie radiowe w Polsce, Słowacji, Czechach i Szwajcarii.
Neue Zeitschrift für Musik przyznał debiutanckiej płycie artysty, wydanej przez Musiques Suisses w 2007 roku, maksymalną ocenę za interpretację oraz dobór repertuaru.
W 2010 roku wspólnie z klarnecistą Francesco Toso oraz wiolonczelistą Lucą Paccagnella dokonał nagrania triów Michaiła Glinki, Nino Roty i Johannesa Brahmsa, a obecnie w przygotowaniu są kolejne trzy płyty.
Ostatnio Jakub Tchorzewski występował, między innymi, w Teatro La Fenice, Fondazione Cini i Ateneo Veneto w Wenecji, Teatro Regio w Parmie, Teatro Bonci w Cesenie, Teatro Sociale w Bergamo, Filharmonii w Trento, Audytorium Pollini w Padwie oraz Accademia dei Concordi w Rovigo. Był zapraszany do wzięcia udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych takich jak Biennale Musica w Wenecji, Bologna Festival, Serate Musicali w Mediolanie, Rzymski Festiwal Pianistyczny czy Nuova Consonanza. W sezonie 2013/2014 koncertował w Austrii, Bułgarii, Kosowie, Łotwie, Polsce, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Jako oddany kameralista miał okazję współpracować z tak znakomitymi muzykami jak m. in. skrzypkowie Anna Maria Staśkiewicz i Kuba Jakowicz, altowioliści Jodi Levitz i Leszek Brodowski, wiolonczeliści Izabela Buchowska, Bartosz Koziak i Luca Fiorentini, fleciści Jadwiga Kotnowska i Carlo Tamponi, klarneciści Ludmila Peterkova i VincenzoPaci, waltornista Henryk Kowalewicz oraz saksofonista Alfonso Padilla.
Program:
Piątek, 15 sierpnia, 18.00
Kraków – Dworek Białoprądnicki
Maria Sławek – skrzypce
Piotr Różański – fortepian
Sobota, 16 sierpnia, 18.00
Szymbark – Kasztel
Izabela Buchowska – wiolonczela
Jakub Tchórzewski – fortepian
Niedziela, 17 sierpnia, 16.00
Dębno – Zamek
Izabela Buchowska – wiolonczela
Jakub Tchórzewski – fortepian
Program koncertu:
Witold Szalonek - Sonata na wiolonczelę i fortepian
Jerzy Bauer- Passacaglia prawie w dawnym stylu na wiolonczelę i fortepian
Fryderyk Chopin - Sonata g-moll op. 65
Niedziela, 17 sierpnia, 18.00
Sucha Beskidzka – Zamek Suski
Maria Sławek – skrzypce
Piotr Różański – fortepian