Honwedzi i huzarzy – rocznica wybuchu wojny

 Na uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuch I wojny światowej i wernisaż wystawy „Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi – polowe i inne historie” zaprasza 11 października Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Wystawę oglądać można w Tarnowie do końca października.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizuje 11 października uroczystości z upamiętniające setną rocznicę wybuchu I wojny światowej.

O godzinie 11.00 na cmentarzu wojennym nr 202 u zbiegu ulicy Szpitalnej i alei Matki Bożej Fatimskiej, odsłonięty zostanie zrekonstruowany pomnik nagrobny Węgra, Michała Forgona.

O godzinie 16.00 w siedzibie tarnowskiego muzeum przy Rynku 20/21 otwarta zostanie wystawa „Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi - polowe i inne historie”.

Wystawa przygotowana na podstawie zapisków i relacji Ferenca Molnára i Lajosa Szádeczkyego Kardossa - dwóch węgierskich korespondentów wojennych z lat 1914 - 1915. Obaj kronikarze nie koncentrują się na wydarzeniach wojennych (w rzeczywistości nawet nie powąchali prochu), a raczej odwiedzają miejsca, w których rozegrały się już bitwy, i opowiadają przede wszystkim o codziennym życiu w czasie wojny, dając tym samym pełniejszy i wiarygodniejszy obraz tego czasu.

O 16.30 rozpocznie się promocja książki Ferenca Molnara „Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego” i spotkanie z tłumaczem – Akosem Engelmayerem.

Dr Mihály Forgon urodził się 16 października 1885 roku w Gömörmihályfálva (obecnie słowackie Gemerskie Michalovce), zmarł 9 października roku 1914 w Tarnowie. To węgierski ziemianin , prawnik , podporucznik rezerwy pułku piechoty w Miszkolcu i autor monumentalnego dzieła „ Gömör Kiskontvármegye nemes családai”.

To monografia w dwóch tomach prezentująca rodowody włościan i rodzin szlacheckich. Praca ta miała charakter prekursorski i na trwałe weszła do kanonu podobnych opracowań na Węgrzech. Zawiera opisy wszystkich rodzin szlacheckich, ich herbów oraz tablic genealogicznych z okolic Gömör.

Podczas I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej jako podporucznik. Poważnie ranny w czasie walk pod Przemyślem, zmarł w Tarnowie. Pochowany został na cmentarzu wojennym nr 202, w mogile nr 70. W czerwcu 2006 roku podczas Dni Tarnowa za bramą Seklerów, na skwerze Sándora Petőfi’ego, postawiono pamiątkowy kopijnik poświęcony M. Forgonowi, ufundowany przez Stowarzyszenie Rzemieślników z Domu Twórców w Diósgyőr (Diósgyőr Kézműves Alkotóház) i Istvana Balázsa z Miszkolca. Autorem kopijnika jest rzeźbiarz Sándor Stigelmayer.

Ferenc Molnar był nie tylko autorem „Chłopców z placu Broni”, ale także reporterem, korespondentem wojennym. Już w listopadzie 1914 roku jako wysłannik budapeszteńskiej bulwarówki „Est” znalazł się na linii frontu I wojny, w Galicji, gdzie austro- węgierska armia zaciekle broniła linii Karpat przed ofensywą Rosjan. Był pod Limanową i na przełęczy Dukielskiej, gdzie toczyły się najkrwawsze bitwy, a potem z kontrofensywą odbijał z rąk Rosjan twierdzę w Przemyślu i Lwów. Swoje, połączone z osobistym dziennikiem, korespondencje wojenne zawarł w obszernym tomie, który dopiero po dziesiątkach lat doczekał się przekładu na polski. W książce znajdujemy m.in. opis wyzwolenia Tarnowa spod okupacji rosyjskiej i wejście wojsk austro-węgierskich do miasta.

Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do końca października.

 

Program:

14.00 - Cmentarz nr 202 w Tarnowie

Odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika nagrobnego Michała Forgona i jego towarzyszy

16.00 – Muzeum Okręgowe Rynek 20/21

Otwarcie wystawy „Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi - polowe i inne historie”

16.30 – Muzeum okręgowe Rynek 20/21

Promocja książki Ferenca Molnara „Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego” oraz spotkanie z Ákosem Engelmayerem autorem tłumaczenia

08.10.2014
Komentarze:
Stan: 02.11.2014
Szanowna Pani, proszę przeczytać książkę Molnara i powtórzyć zdanie ....w rzeczywistości nawet nie powąchali prochu...
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |