Ciężkowice na każdą pogodę

 Rozmowa z Wojciechem Skruchem, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego, Skarbnikiem Gminy Ciężkowice

 

Czy jesień to dobra pora roku dla rozwoju turystyki w Ciężkowicach? Teraz w Skamieniałym Mieście jest chyba najładniej?

Cieżkowice to gmina atrakcyjna dla turystów przez cały rok. Oczywiście złota polska jesień rządzi się swoimi prawami, paletami barw, które – jak pan słusznie zauważył – szczególnie  widać w rezerwacie Skamieniałe Miasto. To wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko gminy, ale całego powiatu. Przed kilkoma laty, jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, gmina przygotowała wniosek związany z zagospodarowaniem Skamieniałego Miasta.  Zyskał on uznanie w oczach ekspertów samorządu wojewódzkiego, co otwarło nam drogę do kilkumilionowej dotacji. Projekt obejmował nie tylko prace w samym rezerwacie, ale także w Muzeum Przyrodniczym  imieniem Krystyny i Włodzimierza Tomków. W ten sposób gmina wykreowała nowy produkt turystyczny, inaczej „opakowany”, dostosowany do potrzeb, a przede wszystkim wymagań współczesnego turysty. W samym Skamieniałym Mieście powstał parking, zagospodarowano teren przy drodze Tarnów - Krynica, powstała mała architektura, oznakowano szlaki. Natomiast w nowym obiekcie Muzeum Przyrodniczego urządzono ekspozycję. Wykorzystano przy tym najnowocześniejsze technologie informatyczne i audiowizualne. Bez wątpienia to największa atrakcja gminy, ale i jedna z największych atrakcji powiatu tarnowskiego. Do Ciężkowic warto przyjeżdżać także z powodu ludzi: miłych, serdecznych, pracowitych i – co w turystyce jest ogromnie ważne – gościnnych. W imieniu własnym, samorządu gminy i gestorów bazy turystycznej zapraszam do naszej gminy. Przez cały rok do zwiedzania atrakcji turystycznych, wypoczynku na łonie natury, a zimą także na wyciąg narciarski w Jastrzębiej.

Jakie inne atrakcje, miejsca do zwiedzenia proponowałby pan tym, którzy zechcą teraz odwiedzić ciężkowicką gminę?

Gmina Ciężkowice ma sporo do zaoferowania. I bynajmniej nie jest to frazes uświęcony potrzebą chwili. Zapyta pan o dowody. Nic prostszego - w ilu gminach regionu tarnowskiego, ba w ilu gminach w Polsce, liczących niewiele ponad 11 tysięcy mieszkańców, działają aż trzy muzea. O pierwszym, Przyrodniczym, wspominałem. W Kąśnej Dolnej, dosłownie rzut kamieniem od Rynku w Ciężkowicach, znajduje się dworek w którym na przełomie XIX i XX wieku mieszkał i komponował Ignacy Jan Paderewski. Tutaj odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej. Sierpniowy festiwal Brawo Maestro to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń artystycznych w Polsce. Warto dodać, że patronuje mu profesor Krzysztof Penderecki, a przez wiele lat dyrektorem artystycznym festiwalu był światowej sławy skrzypek, Ukrainiec z naszym obywatelstwem, Vadim Brodski. Koncertowali tutaj najwięksi polscy artyści. Miłośnikom muzyki poważnej, w wydaniu kameralnym, rekomendacja tego miejsca jest niepotrzebna. Znają je, odwiedzają. Niedaleko od Ciężkowic znajduje się Jastrzębia, tam jest Muzeum Etnograficzne „Grociarnia” . Budynek został dokończony - przed kilkoma laty, ze środków przedakcesyjnych - z SAPARDU. To ciekawa lekcja historii regionalnej i jedna z niewielu okazji, by podpatrzeć „życie wsi” sprzed stu czy ponad stu laty. Na terenie gminy jest kilka cennych zabytków sakralnych. W Ciężkowicach znajduje się kościół ze słynącym łaskami obrazem Pana Jezusa Miłosiernego – ECCE HOMO. Niedawno, do godności Sanktuarium został podniesiony kościół w Bruśniku, tam też znajduje się, łaskami słynący obraz Matki Boskiej Brusieńskiej. Ciekawy kościół jest w Zborowicach, warto zwiedzić także barokowy, drewniany kościół w Jastrzębi. Zimą można skorzystać z usług wyciągu narciarskiego, wziąć udział w niezapomnianym kuligu. Z myślą o turystach przed kilkunastoma miesiącami została otwarta wieża widokowa w Bruśniku, widać stąd jak na dłoni polskie Tatry. Bogata i godna polecenia jest baza noclegowa, w której dominują pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne, jest kilka stadnin koni, możliwość wypoczynku na łonie natury, ale także aktywnego spędzania wolnego czasu. No i kuchnia nasza jest niepowtarzalna - słynny żurek u Janiny Martusiowej w Ciężkowicach, chleb na zakwasie u pani Danuty Kostrzyńskiej – to tylko dwa z wielu przykładów doskonałego połączenia tradycji kulinarnej regionu z oczekiwaniami turystów.

Na rozwój infrastruktury turystycznej potrafiliście bardzo dobrze wykorzystać środki unijne. Jaka jest w tym przypadku recepta na sukces?

Faktem jest, że w ostatnich kilkunastu latach gmina sporo skorzystała z dotacji unijnych: zarówno ze środków budżetu Wspólnoty Europejskiej na lata 2007 – 2014, jak też wcześniej, z pieniędzy przedakcesyjnych, jak chociażby ze wspomnianego wcześniej SAPARDU. W sumie to kilkadziesiąt milionów złotych. Kilkadziesiąt, bo mówię także o pieniądzach na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej,  modernizację ujęcia wody czy oczyszczalni ścieków. To środki pozyskane przez spółkę komunalną Dorzecze Białej, której nasza gmina jest akcjonariuszem. Co decyduje o sukcesie? Myślę, że recepta jest prosta - dobrze przygotowana dokumentacja techniczna, rzetelnie napisany wniosek o dotację, tak by wpisywał się on w strategię rozwoju gminy, powiatu czy województwa oraz w Narodową Strategię Rozwoju Kraju. To także skutek dobrego zarządzania gminą od wielu już lat, zdrowych finansów, ciekawych pomysłów i ludzi. Bo sukces gminy, powiatu czy województwa, to skutek gry zespołowej wielu ludzi - radnych, burmistrza, ale także pracowników urzędu, podległych jej jednostek i samych mieszkańców.

Podobno już macie kolejne projekty, inicjatywy…

Pół żartem, pół serio powiedziałbym, że gmina Ciężkowice ciekawymi projektami od kilkunastu lat już stoi. Oczywiście mamy wiele pomysłów na rozwój miasta i gminy. Założenie samorządu jest proste: szukanie takich płaszczyzn rozwoju, które z jednej strony przyczynią się do rozwoju gminy, tworzenia nowych miejsc pracy, powstawania nowych firm, z a drugiej strony by były to działania zgodne z założeniami ochrony środowiska naturalnego. Gmina musi wykorzystać swój potencjał turystyczny. Ostatnio coraz więcej energii poświęcamy na prace nad uruchomieniem uzdrowiska. Na terenie Ciężkowic znajdują się źródła wód mineralnych, siarczkowych, które doskonale nadają  się do leczenia wielu schorzeń. Jesteśmy jednak realistami, zdajemy sobie sprawę z tego, że samej gminy na to nie stać. Dlatego będziemy szukali partnerów tego projektu Niewykluczone, że będzie to coraz popularniejsze w naszym kraju, partnerstwo prywatno – publiczne.

Czy w nowym okresie rozdysponowywania środków unijnych dużo będzie pieniędzy na rozwój bazy i tworzenie nowych produktów turystycznych?

Mam nadzieję, że tak będzie. Ale to jest decyzja, która leży w gestii samorządu województwa małopolskiego, bo tam umiejscowiono środki unijne. Moim zdaniem potrzebna jest inna filozofia wydawania pieniędzy publicznych. Nie można marginalizować mniejszych gmin. Potrzebna jest alokacja środków. Po pierwsze: więcej pieniędzy na remonty dróg gminnych i powiatowych. Nic nam z pięknych krajobrazów, miejsc do inwestowania, gdy potencjalni turyści czy przedsiębiorcy nie będą mieli jak dojechać. Takim wzorem dla samorządu województwa małopolskiego powinni być nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy, z Podkarpacia. Tam ktoś wpadł na słuszny skądinąd pomysł, że na początku trzeba zabrać się za infrastrukturę drogową. Po drugie: muszą być środki na realizację projektów o charakterze turystycznym. Po trzecie: trzeba bardziej sprawiedliwie dzielić środki. Ja zdaje sobie sprawę z tego, że aglomeracja krakowska to serce naszego województwa, ale samo serce bez organizmu niewiele znaczy. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że przekazanie środków na rozwój bazy turystycznej, na kreowanie nowych produktów turystycznych, marki gminy takiej jak Ciężkowice, czy innych gmin w subregionie tarnowskim ma sens. Zaowocuje, zwróci się kiedyś z nawiązką w postaci nowych miejsc pracy, walki z postępująca pauperyzacją naszego społeczeństwa, zmniejszenia podziału na Polskę A i Polskę B. To jest właśnie doskonały sposób na zakopanie tego podziału.  Szkopuł w tym, by politycy i samorządowcy to zrozumieli.

Dziękuję za rozmowę

15.10.2014
Komentarze:
Janek: 16.10.2014
spoko gościu
KennethVek: 03.09.2017
wh0cd207723
KennethVek: 07.09.2017
wh0cd2632371
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |