Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza 19 październiak na kolejne spotkanie w Salonie Poezji. Bohaterką będzie tym razem Kazimiera Zawistowska, poetka okresu Młodej Polski. Spotkanie zatytułowane „Imię me Tak Mogło Być, zwą mnie także Nigdy” rozpocznie się na małej scenie teatru o godzinie 11.00. Wstęp wolny.
Październikowy Salon Poezji, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, należał będzie do mało znanej i nieco zapomnianej dziś poetki młodopolskiej, Kazimiery Zawistowskiej, która, zmarła młodo śmiercią samobójczą, co predysponowało ją na tragiczną bohaterkę legendy modernistycznej.
Kazimiera Zawistowska, z domu Jasińska urodziła się w roku 1870 w rodzinie ziemiańskiej. Po wyjściu za mąż, za Stanisława Jastrzębca-Zawistowskiego, zamieszkała z nim w Supranówce na Podolu.
Za życia była mało znana, jedyny jej tomik wierszy ukazał się w roku 1903, już po śmierci autorki. Poetka i tłumaczka z języka francuskiego zmarła śmiercią samobójczą w lutym 1902 roku w Krakowie.
Poezję Kazimiery Zawistowskiej zaprezentują: Karolina Gibki i Jerzy Pal przy dźwiękach skrzypiec (Agata Zamirska) i gitary (Tomasz Boruch). Słowo wstępne wygłosi Sylwia Smoleń.
Spotkanie, zatytułowane „Imię me Tak Mogło Być, zwą mnie także Nigdy” rozpocznie się na małej scenie tarnowskiego teatru 19 października o godzinie 11.00. Wstęp wolny.