Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na niezwykłą, retrospektywną wystawę fotografii Tadeusza Rolke, jednego z najbardziej cenionych fotografów. Wystawa nosi tytuł „Tadeusz Rolke cdn. fotografia”. Wernisaż w galerii TCK odbędzie się 22 października o godzinie 18.00. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 22 listopada.
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Tadeusza Rolke. Retrospektywna wystawa nosi tytuł „Tadeusz Rolke cdn. fotografia”, a wernisaż odbędzie się w TCK 22 października o godzinie 18.00.
Wyjątkowość tego wydarzenia podkreśli spotkanie z autorem, które poprowadzi Marek Grygiel, historyk sztuki, fotoedytor Gazety Wyborczej, kurator fotografii w Centrum Sztuki Współczesnej i redaktor fototapeta.pl. .
Wystawa „Tadeusz Rolke cdn. fotografia” składa się z kilkudziesięciu fotografii. Wśród nich jest kilkanaście nowych zdjęć, świeżo wydrukowanych na potrzeby tej ekspozycji, jeszcze do tej pory nigdzie nie pokazywanych. W części to zdjęcia, z okresu PRL, a w części prace z projektu „Tu byliśmy”, poświęconego pamięci polskich chasydów. To fotografie będące dokumentacją miejsc, które autor chce ocalić od zapomnienia. Na tej bogatej prezentacji znajdą się także portrety osób ze świata kultury i sztuki. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 22 listopada.
Tadeusz Rolke w tym roku skończył 85 lat i nieprzerwanie tworzy, a jego archiwum liczące niemal 50 tysięcy negatywów wciąż rośnie. Wystawa została zrealizowana przy współpracy Galerii Le Guern w Warszawie, z którą Tadeusz Rolke obecnie współpracuje.
- Fotografia stała się dla Tadeusza Rolke instrumentem, za pomocą którego ujawnia różne, nie zawsze możliwe do odgadnięcia i szybkiego osądu zachowania ludzkie. Chwyta swoich bohaterów w sytuacjach bardzo niezdefiniowanych, dwuznacznych, odkrywa te pokłady ludzkiej natury, kiedy człowiek „zapomina się", przestaje grać wyuczoną rolę, i przez moment staje się autentyczny - ten właśnie moment zarejestrowany jest na zdjęciach Tadeusza Rolke – napisał Marek Grygiel w tekście wprowadzenia do wystawy. - Z drugiej strony odczuwamy również w tych fotografiach dużo ciepła, szacunku dla człowieka, unikanie epatowania wydarzeniami gwałtownymi, wszelkiego rodzaju katastrofami, które wyzwalają w człowieku zachowania ekstremalne. Jest to ciągle poetycka opowieść o ludziach, o tym kim są i o ich miejscu we współczesnym, tak szybko zmieniającym się świecie.
Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie - i do tej pory jest związany z tym miastem. Zaczął fotografować podczas II wojny światowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.
Wywieziony na roboty do Niemiec, wrócił do Warszawy w 1945 roku. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1951 został aresztowany i osadzony w więzieniu za rzekomy udział w „stowarzyszeniu antypaństwowym". Po zwolnieniu, z powodu otrzymania tzw. „wilczego biletu", nie mogąc dalej studiować, podjął pracę foto-laboranta w Państwowych Zakładach Optycznych a potem w Państwowych Zakładach Foto-przezroczy. W 1958 roku, za fotografie z życia Cyganów, zdobył dwie drugie nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii, w wyniku czego został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W tym samym czasie rozpoczął pracę fotoreportera dla kolejnych czasopism.
W 1970 roku wyjechał na stałe do Niemiec. Tam fotografował dla niemieckich czasopism, był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Mieszkając w Hamburgu dokumentował miejscowe życie artystyczne, zrealizował także zakrojony na szeroką skalę cykl fotograficzny pt. „Fischmarkt", który był potem prezentowany w Niemczech i w Polsce.
W 1980 roku powrócił do Warszawy. W tym samym roku w Starej Galerii ZPAF zaprezentował autorską wystawę „Świat to teatr".
W 1986 roku, wraz z Jerzym Budziszewskim, zrealizował wystawę pt. „Żywym i umarłym" prezentowaną w synagodze w Tykocinie, w galerii BWA w Białymstoku i w pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. W 1989 roku w Starej Galerii ZPAF odbyła się jego kontrowersyjna wystawa pt. „Przemoc, seks, nostalgia".
Cały ten czas współpracował z prasą, jego zdjęcia publikowane były na łamach wielu czasopism w Polsce, a od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła się jego ściślejsza współpraca z Gazetą Wyborczą.
W 2000 roku, w ramach X Miesiąca Fotografii w Bratysławie, pokazał wystawę „Powroty". W 2001 roku zaprezentował w Galerii „Zachęta" w Warszawie, zrealizowaną wspólnie z Chrisem Niedenthalem, wystawę „Sąsiadka".
W roku 2002 w Striped House Gallery w Tokio, na indywidualnej wystawie, zaprezentował swoje archiwalne prace z lat 1944-50. W 2002 roku był specjalnym gościem Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie przedstawiono jego wystawę „Fischmarkt".