W gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 20 otwarta zostanie 3 listopada o godzinie 18.00 wystawa przedstawiająca pochodzenie i właściwości bursztynu. Ekspozycję będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych wystawy.
3 listopada o godzinie 18.00 w w tarnowskim Muzeum Okręgowym przy Rynku 20 otwarta zostanie wyjątkowa i atrakcyjna wystawa „W bursztynowej pułapce”, przedstawiająca pochodzenie i właściwości bursztynu, jego znaczenie dla badań naukowych oraz sztuki.
Bursztyn fascynował i fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz zawartością. Geologowie i geochemicy badają jego skład chemiczny i warunki w jakich powstał. Archeolodzy i historycy badają ozdoby i dzieła sztuki, które są wyrabiane z bursztynu od tysiącleci. Dla zwykłych ludzi stanowi pamiątkę z wakacji lub wyszukaną ozdobę, a dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny.
Od czasów najdawniejszych bursztyn odgrywał bardzo ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. „szlaki bursztynowe”. Był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów amuletów, figurek, biżuterii. Był używany w medycynie i magii a jego znaczenie daleko przekraczało znaczenie innych minerałów i produktów.
Na tarnowskiej wystawie zaprezentowane zostaną ciekawe i piękne eksponaty ze zbiorów krakowskiego Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.
Dodatkowo, w specjalnej strefie edukacyjnej, na gości czekać będzie atrakcyjna oferta warsztatów prowadzonych przez pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Można będzie m.in. oglądać szczegóły bursztynów pod mikroskopem oraz wykonywać bursztynowe ozdoby.
Ekspozycja będzie trwać do końca lutego przyszłego roku. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych wystawy.