Tarnowskie Zakłady Mechaniczne będą współpracować z jednym z największych koncernów amerykańskiego przemysłu obronnego. Raytheon jest jedną z firm zaproszonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej do końcowego etapu dialogu technicznego, dotyczącego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
Przedstawiciele amerykańskiej firmy Raytheon podpisali list intencyjny list intencyjny z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów”, zakładający współdziałanie w zakresie tworzenia nowych rozwiązań dotyczących polskiej obrony powietrznej, jak również przygotowania propozycji eksportowych, przeznaczonych na rynki zewnętrzne.
Najważniejszym elementem porozumienie ma być wspólna praca nad rozwojem systemu Patriot. Jak mówi prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło jest on wciąż modernizowany pod kątem przeciwdziałania nowym zagrożeniom. Specjaliści obu firm mają współdziałać w zakresie logistyki i możliwości przetestowania nowych rozwiązań. Ponadto współpraca ma dotyczyć opracowania i koprodukcji nowego Systemu Dowodzenia i Zarządzania.
Raytheon jest jedną z firm zaproszonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej do końcowego etapu dialogu technicznego, dotyczącego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła.
W związku z udziałem w tym projekcie jeden z największych amerykańskich koncernów przemysłu obronnego zaproponował polonizację swojego sprzętu, a także sprzedaż wspólnie przygotowanych produktów na całym świecie.
Patriot to systemem dalekiego zasięgu przeznaczony do zwalczania pocisków na dużej wysokości przelotowej, umożliwiający zwalczanie taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i zaawansowanych statków powietrznych. Został zaprojektowany w formie wymienialnych modułów, które pozwalają na jego systematyczną modernizację. Sprawdzony w warunkach bojowych stanowi podstawę architektury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych oraz pięciu innych członków NATO.
Jego funkcjonowanie podlega regularnym, drobiazgowym testom przeprowadzanym w rzeczywistych warunkach operacyjnych pod nadzorem armii USA.